Писмена задача во осмо одделение: Како да си ги поделите парите од кладилница?

Поврзано

ВАЖНО: Годинава упис на факултетите само со диплома за завршено средно образование

На високообразовните установи, покрај веќе утврдените услови, ќе можат да се запишат и учениците од завршните години од учебната...

ОНЛАЈН НАСТАВА И ОД СЕПТЕМВРИ: Адеми изјави дека наставата за далечинско учење е возможно да продолжи и од септември

Mинистерот за образование, Арбер Адеми вели дека наставата за далечинско учење е возможно да продолжи и од септември, доколку...

ПРВАЧИЊАТА ЌЕ ПОЧЕКААТ: Се одложува уписот на првачињата за учебната 2020/2021 година

Владата на Република Македонија на денешната седница усвои сет образовни мерки со кои обезбедуваме непречено функционирање на воспитно –...

Образовниот систем во поранешна СФРЈ создаваше многу паметна младина со работна навика, но од кога големата држава се распадна, се распадна и образованието. На Фејсбук овие денови се споделува фотографија од задача за осмо одделение која се користи во училиштата во Босна и Херцеговина кои работат според наставен план и програма на хрватски јазик.

Фотографиајта порталот Index.hr ја добил од мајка на ученик од Мостар, а задачата гласи: „Пензионерките Ката, Мара и Милка се обложиле во спортска обложувалница на „Сигурна добивка“. Ката вложила 4, Мара 4,60 а Милка 3 евра. Како ќе ја поделат добивкат аод 483 евра, ако сакаат да ја поделат сразмерно на вложените пари?

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести