September 26, 2020, 4:47 pm

ПИСМОТО НЕ БИЛО ИСПРАТЕНО ОД МПЦ: Божидар Димитров тврди дека писмото го испратил струмичкиот архиепископ, не МПЦ

Поврзано

(Фото) Поплaвa во Струмица: Дождот ги поплaви струмичките улици

Дождот повторно ги поплaви струмичките улици! Имено денес Струмица и уште неколку други градови во државата ги зафати силно нeвреме,...

Божиноски: Уpивањeто на Порта Македонија би билo aнтицивилизaциски чин

Иако можеби на еден начин Порта Македонија е копија на Триумфалната порта во Париз која ја изградил Наполеон Бонапарта,...

Состојба по градови: Скопје со скоро 7000 регистрирани случаи на ковид-19

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17483, бројката на оздравени пациенти е...
- Advertisement -

Божидар Димитров во интервју за бугарскиот портал ,,Информо’’ ги изрази своите ставови во однос на писмото испратено од МПЦ до БПЦ. Тој вели дека писмото не е испратено од МПЦ туку од неколку бугари, Милан Врабевски, Горан Благоев, академик Стефан Воденичаров и еден архиепископ од Струмица.

bozida

Според Димитров архиепископ од Струмица има пробугарски ставови и се школувал во Бугарија и поради тоа бил инспириран да го напише тоа писмо. Архиепископт од Струмица кој чие име Димитров не сакаше да го спомене е многу веројатно e Владиката Наум. Владиката Наум на јавноста и е познат како духовен татко на премиерот Заев и по своето бугарофилство.

Др. Милан Врабевски кој Димитров истотака го спомена во мај годинава заедно со претседателот Росен Плевнелиев и европратеникот Адреј Ковачев беа во Албанија каде се обидуваа да ги булгаризираат македонците од Албанија. Да се потсетиме дека само пред неколку месеци албанската држава го призна бугарското малцинство во Албанија за да се спречи блокада од Бугарија за влез на Албанија во Европската Унија.

За крај на оваа тема Димитров истакна дека доколку македонската црква сака да биде признаена и сака легитимност треба да се присоедини кон бугарската црква.

7 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Фото) Поплaвa во Струмица: Дождот ги поплaви струмичките улици

Дождот повторно ги поплaви струмичките улици! Имено денес Струмица и уште неколку други градови во државата ги зафати силно нeвреме,...

Дачиќ со докази: Приштина веќе го пpekршила договорот

Денеска министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека ќе му биде тешко да не работи на повлекување на признавањето на Косово и посочи...

Божиноски: Уpивањeто на Порта Македонија би билo aнтицивилизaциски чин

Иако можеби на еден начин Порта Македонија е копија на Триумфалната порта во Париз која ја изградил Наполеон Бонапарта, сепак, нејзиното уривaњe би претставувало...

Состојба по градови: Скопје со скоро 7000 регистрирани случаи на ковид-19

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17483, бројката на оздравени пациенти е 14516, на починaти е 722,...

Активни случаи во Скопје: Состојба по општини

Активни случаи по општини Скопје денеска • Чаир – 62 • Гази Баба – 80 • Аеродром – 97 • Карпош – 83 • Центар – 91 •...

More Articles Like This