Писмо кое kpeна лавина од peakции во Италија: Сопственик го отстапил станот на медицински лица, но соседите постапиле погpeшно

Поврзано

(Видео) Хopop вo Русија: Двe лицa oд кoи eднo мaлoлeтнo, пykaлe вo yчилиштe – y6иeни ce 11 лицa oд кoи 9 дeцa, paнeти се...

Во пукањето во училиште во Казан, 32 лица се повредени и пренесени во болници, изјави за ТАСС извор од Министерството...

(Фото) Уштe oвa фaлeшe: Peaктopoт вo Чepнoбил e пoвтopнo akтивeн – Hyклeapeн eкcпepт вeли дeкa cитyaциjaтa e мнoгy нeизвecнa

Триесет и пет години по експлозијата и најтешката нуклеарна несреќа во историјата, во нуклеарната централа Чернобил во Украина, реакцијата...

Oчитe впepeни вo Путин: Рускиот пpeтceдaтeл дoнеce oдлyкa oд кoja ќe зaвиcи cyдбинaтa нa cвeтoт

Претседателот на Русија Владимир Путин поднесе во Државниот парламент нацрт закон за раскинување на Договотот со отвореното небо од...
- Advertisement -

Писмо на станари од северна Италија кое е упатено кон заменик градоначалникот и Управата за Здравство, предизвика општ бес затоа што станарите бараат од властите да се промени одлуката на сопственикот на станот кој својот стан бесплатно го отстапил на медицинските работници во време на епидемијата коронавирус и да се провери нивната здравствена состојба.

Во Порденоне 25 сопственици ги дале своите станови бесплатно за да ги користат медицинските работници кои ќе дојдат во градот да помогнаат на болниците за време на епидемијата коронавирус.

Заменик градоначалникот Елидза Грицо вели дека добил напад на бес кога го прочитал писмото. Одговорил остро и на потписниците на писмото им се заканил со тужба доколку некој се осмели јавно да ја осуди здравствената состојба на работниците кои ќе се вселат во становите.

Лут сум и верувам дека ова е единствен случај каде луѓето се противат на подготвеноста на многу граѓани бесплатно да ги стават на располагање своите слободни станови на лекарите и медицинските сестри, кои ќе дојдат во Порденоне да им помогнат на колегите во болниците, а од друга страна се оние кои се грижат само за себе, рекол Грицо. И мене би ми било мачно поради тоа писмо, посебно затоа што потписниците бараат од нас однапред да им ја соопштиме здравствената состојба на лицата кои ќе бидат сместени во тој стан, што е противзаконски. Зарем тоа е благодарност за оние кои се жртвуваат за да спасат нечиј живот? Со среќа, на повеќето луѓе од Порденоне, дури и во оваа ситуација покажаа дека имаат огромно срце – рекол претседателот на здружението на медицински сестри во Порденоне.

Latest News

Утре e CBeти Василиј Острошки – направете го ова доколку имате бо лен во семејството

Православната црква и верниците утре го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо...

More Articles Like This