September 18, 2021, 7:47 am

Писмо од Амбасадата на САД го одложи изборот на уставни cyдии за по изборите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американската амбасада во Скопје, односно правен советник оттаму испратил писмо до претседателот на надлежната собраниска комисија, Костадин Костадинов околу изборот на нов тројца уставни судии.Амбасадата за „360 степени“ потврди дека имало допис, но не ја откриле содржината.

Денеска кратко траеше комисиската седница на која требаше, но не беа предложени тројца кандидати за уставни судии. На крај, пратениците ја прескокнаа точката.

Уставниот суд го сочинуваат девет судии кои имаат мандат од девет години. Кога последен пат имаше полн состав, него го сочинуваа: Добрила Кацарска (2020), избрана лани, Насер Ајдари Осман Кадриу, Дарко Костадиновски, избрани во 2018 година, Вангелина Маркудова избрана во 2013 година и Јован Јосифовски, Сали Мурати, Никола Ивановски, Елена Гошева сите избрани во 2012 година. Пред крајот на летото, мандатот им истече не Гошева, Ивановски и Мурати.

По заминувањето на тројца судии, Уставниот суд веќе неколку месеци работи со две третини од капацитетот

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Шекеринска на состанок со секретарот за одбрана на САД Лојд Остин

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во тек на посетата на САД оствари средба со секретарот за одбрана, Лојд Остин,...

More Articles Like This