Плановите за реформа на НАТО засенети од раздорот во политичкото неединство – Ризиците од дисонанца и распад на НАТО се реални

Поврзано

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...

Haпaднaтa вoeнa бaзa во Иpaк кaдe ce cмecтeни aмepикaнcки тpyпи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во...
- Advertisement -

Новиот извештај за реформите во НАТО, подготвен од експертска група, даде препораки за тоа како воениот сојуз мора да ги исполни новите предизвици во сопствениот двор. Предлозите вклучуваат ажурирање на официјалниот главен стратешки документ на НАТО, неговиот „Стратешки концепт“, кој ја разгледува конкуренцијата од растечките воени способности на Кина и стратегијата на Русија.

Особено се издвојуваат три: намалување на блокадите од една земја, „волја за формирање коалиции“ и повеќе овластувања за посредување со генералниот секретар.

Меѓу другото, постои и предлог за финансирање мерки на одвраќање и одбрана барем делумно од буџетот на Сојузот.

„Зајакнете ја нашата заложба за одвраќање и одбрана преку обезбедување стимулации за сојузниците да придонесат повеќе можности и да обезбедат поправедна распределба на товарот“, рече Столтенберг пред новинарите во Брисел. Сојузниците повеќе нема да мора самите да ги сносат сите трошоци доколку, на пример, учествуваат во распоредување војска во балтичките држави или мисии за надзор на воздухот.

Реформските предлози што лидерите на НАТО се очекува да ги разгледаат на самитот во Брисел подоцна оваа година, потенцијално во јуни, имаат за цел да го убедат наследникот на Трамп, eо Бајден, силно да го поддржи НАТО и да ги увери сојузниците. Разочарани од, како што сметаат, неуспехот на алијансата за координација на политичко ниво.

Според некои дипломати на НАТО, француската министерка за вооружени сили Флоренс Парли го обвини Столтенберг дека јавно дискутирал за некои од неговите идеи за реформи до 2030 година, пред да разговара за нив на состанокот со сојузниците.

Франција го става процесот на промена во преден план до 2030 година, откако претседателот Емануел Макрон изјави дека НАТО доживува „мозочна смрт“.

Една од најважните точки е дека Париз е скептичен во однос на идејата за „нова“ шема за финансирање, која исто така ќе ги земе предвид воената обука, учеството во мисии и операции, изјави дипломат на НАТО за „Еуроактив“.

Како земја вклучена во меѓународни воени операции, особено надвор од НАТО, тешко дека ќе има многу корист од новиот систем на финансирање. Покрај тоа, новата регулатива може да значи дека сојузниците мора да бидат релативно активни во работењето, дури и ако се политички критични и се договориле само заради политичката кохерентност на алијансата.

Тоа беше исто така прва средба со новата администрација на Бајден во лицето на американскиот министер за одбрана Лојд Остин, кој вети дека со промената на власта во Белата куќа ќе завршат деновите на американските независни напори.

„Државниот секретар ја потврди пораката на претседателот дека Соединетите држави имаат намера да ги заживеат односите со НАТО и дека нашата посветеност кон членот 5 останува непоколеблива“, изјави портпаролот на Пентагон Johnон Ф. Кирби.

„Секретарот Остин го идентификуваше НАТО како основа на трајна трансатлантска безбедност и рече дека алијансата е столб на нашите заеднички вредности на демократијата, индивидуалната слобода и владеењето на правото“, додаде тој.

„Треба да ја вратиме изгубената доверба“, рече Столтенберг пред состанокот. Сепак, остануваат голем број предизвици, како што се зајакнување на буџетите за одбрана и спорови со Турција, членка на НАТО, вклучително и интервенција на Анкара во конфликтите во Сирија и Либија и купување на рускиот ракетен одбранбен систем С-400.

И покрај изразената разлика во тонот на Трамп, се чини дека новата американска администрација продолжува да врши притисок врз другите членки да направат повеќе за споделување на финансискиот и воениот товар на НАТО.

Сепак, денешната сесија треба да биде првиот тест за ново постигнатата хармонија меѓу американските и европските сојузници, бидејќи тие мора да разговараат за мисијата за обука на НАТО „Одлучна поддршка“ во Авганистан. Договорот постигнат со талибанците од администрацијата на Трамп предвидува заминување на сите странски трупи на 1 мај и „никој сојузник не сака да остане во Авганистан подолго од потребното“, призна Столтенберг.

Сепак, условите за напуштање на трупите сè уште не се исполнети и мировните разговори за Авганистан не постигнаа доволно напредок за да се овозможи повлекување на странски трупи.

Авганистанската влада и талибанските борци започнаа мировни разговори во Доха минатиот септември, но разговорите во голема мерка беа во застој.

„Сè уште не можеме да разговараме за повлекување на меѓународните сили од Авганистан, закажано за 30 април“, рече во средата германскиот министер за одбрана Анегрет Крамп-Каренбауер.

Министрите за одбрана, исто така, треба да разговараат за проширување на мисијата за обука на НАТО во Ирак, со идеја за зголемување на нејзината сила од 500 на околу 5.000.

Пекинг ги гледа изјавите за развој на нов стратешки концепт на НАТО насочен кон ограничување на Кина и Русија како манифестација на менталитетот на Студената војна.

Според дипломатот, Кина е „градител на глобалниот свет“, нејзиниот развој „обезбедува можности за целиот свет“. Таа истакна дека нејзината земја „ќе продолжи да го следи патот на мирниот развој“.

Портпаролката на кинеската дипломатска мисија исто така изрази надеж дека „НАТО отворено ќе гледа на развојот на Кина“. Како што нагласи Хуа Чунин, „во современиот свет, менталитетот на Студената војна нема да води никаде“.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на прес-конференција по првиот ден од онлајн состанокот на Северноатлантскиот совет на министри за одбрана рече дека новиот стратешки концепт на НАТО мора да биде усвоен на самитот на НАТО во 2021 година, тој ќе има за цел да ги ограничи Кина и Русија .

Според него, стратешкиот концепт на НАТО за 2010 година „добро ги исполнува потребите на алијансата“, но „не ги зема предвид менувањето на рамнотежата на силите и подемот на Кина, климатските промени“. Тој исто така истакна дека документот треба да го земе предвид новиот пристап кон Русија.

Генералниот секретар истакна дека НАТО мора да стане платформа за политички дијалог на сите „земји со исто размислување како и сојузниците“, со цел да им се спротивстави на Москва и Пекинг.

Latest News

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

More Articles Like This