August 13, 2020, 2:36 pm

Платежните картички на Владата причина за потенцијален кластер на корона во Тетово

Поврзано

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи...

(Видео) Вaжнa инфopмaцијa за клиeнтитe на Еуpocтaндаpд бaнкa

Граѓаните кои имаат трансакциски сметки на кои им стигнува платата или пензијата во Еуростандард банка, под итно да отворат...
- Advertisement -

Гужви пред банките во Тетово, мерките за заштита од корона вирус не се почитуваат.

Издавањето платежни картичките како дел од третиот пакет мерки против економската криза ги врати долгите редици пред банките каде не се почитуваа мерките за заштита. Во повеќето случаи немаше растојание, ниту неопходното носење на маските.

Поради големото чекање, граѓаните често губеа трпение.

„Тука е ризикот, тие сами го создаваат ризикот, мора да преземете мерки, еве ја поканата, пишува во сабота во 1:10 часот, дојдов навреме, рекоа не работиме. Мора да се дојде повторно“.

„Бев тука од 8 и 30, ми го дадоа бројот 129, но пуштаат преку ред. Ризикот го прават тие од обезбедување бидејќи пуштаат тројца со еден број“.

„Тие не ги носат дома, плус се оправдуваат дека ги немаме трансакциите тука, за да дојдеме повторно. Доаѓаме од селото овде два – три пати“, рекоа граѓаните.

Од Кризниот штаб во општина Тетово бараат банките да го зголемат бројот на обезбедување со цел одржување на редот. Во последните 24 часа се регистрирани 17 нови случаи на Ковид 19 во тетовскиот регион, со што бројот на заболени се зголеми на 430. Во овој регион излечени се 144 лица, а 28 лица починале од почетокот на пандемијата.

Извор: Алсат

Latest News

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21,...

Дpaмa во НАТО – Франција на cтpaнaтa на Гpциja во кoнфликтoт со Турција

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план за зацврстување на француското присуство...

Извpшeн yвид на мecтoтo кaдe зaгинa paбoтник во Кpивoгaштaни

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника од МВР – ОВР Прилеп и во присуство на државен инспектор за...

(Видео) Вaжнa инфopмaцијa за клиeнтитe на Еуpocтaндаpд бaнкa

Граѓаните кои имаат трансакциски сметки на кои им стигнува платата или пензијата во Еуростандард банка, под итно да отворат сметка во друга банка, за...

More Articles Like This