ПЛИВАЊЕ,СТРАНСКИ ЈАЗИЦИ,ТАНЦ… Ова се само некои од активностите на кои мора да ги учите вашите деца од мали нозе!

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

При растењето, детето дознава многу информации од околината т.е константно учи нови работи. Затоа честосе кажува дека мозокот на дететот функционира како сунѓер. Баш затоа треба рано да започне со учење на некои работи кои би можеле да му бидат корисни подоцна во животот.

Некои истражувања покажуваат дека децата кои во детството учеле странски јазик полесно се прилагодуваат на промените, или имаат подобро помнење. Учењето на странски јазик од мали нозе ќе му помогне на детето полесно да најде работа подоцна во животот и полесно да патува без страв од зборување и разбирање.

Пливањето и слични активности ги учат децата да водат активен и исполнет живот. Пливањето ќе му отвори многу врати на вашето дете кон нови искуства. Оваа активност му помага на неговиот мозок побрзо да работи и да размислува. Неодамна е направено истражување во кое се тврди дека свирењето на инструмент го „одложува стареењето“ бидејќи ги одржува келиите во мозокот. Истотака и танцот има големо влијание на животот на детето. Оваа активност се препорачува посебно на децата кои се хиперактивни. Докажано е дека музиката помага во развивањето на креативноста и ги подобрува моторичките способности.

Рециклирањето и чистењето се само некои од активностите кои детето треба да ги практикува од мали нозе. На овој начин детето се грижи за околината околу него. Си прави чувство за хигиена и секогаш гледа се оклу него да биде чисто. Иако децата се сеуште мали да научат да готват, многу е важн да ги вметнете во тие активности на време. Ако од мали почнуваат да готват, многу е веројатно дека подоцна во животот нема да јадат брза храна или нешто неквалитетно.

Важно е да ги научите децата дека парите се средство, а не награда и дека не е важно само да се штеди туку и дека треба паметно да се потроши заштеденото. Објаснете му дека не е возможно да биде среќен 24 часа секој ден, дека ќе има периоди кога во животот нема да биде сјајно. Развијте ја емоционалната интелегенција на вашето дете на време.

Актуелно

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

Повеќе вести