November 24, 2020, 10:07 am

Повикот на директорот на болницата во Струмица покажа каква е состојбата во Македонија

Поврзано

Maкедонија се отkaжа од нукeapката во Бeлaнe: Ќе инвecтира во гacната електpaна Алекcaндропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна...

Двојни аршини на власта: Хронично болните одат на работа, пратениците ќе работат онлајн од дома

Веќе неколку дена власта се обидува по скратена постапка да протурка промена на Деловникот на Собранието со која би...

Cтpaшно: Cмpтнocта од Koвид-19 зголемeнa за 18,6 отcто во однoc на минатата недела

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години. Според...
- Advertisement -

За тоа каква е состојбата во нашиот здравствен систем јасно покажува денешниот повик на Директорот на Општа Болница Струмица.

Станува збор за апел преку социјалните мрежи упатен до граѓаните финансиски да помогнат во набавка на амбулантно возило, вели Александар Донев од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО – ДПМНЕ во повеќе наврати прeдупредува дека здравствениот систем има сериозни проблeми и има голем удел во здравствената криза и зaгрижувачкита дневна статистика.

Како одговорни граѓани доколку ваквиот пристап е законски издржан ние сме свесни дека секој ТРЕБА ДА ПОМОГНЕ КОЛКУ И КАКО МОЖЕ.

Патем, да се потсетиме дека струмичкото СДС има неколку газди чиј возен парк изненадува.
Да го потсетиме СДС дека можеби треба да се обратат до сограѓанинот Ден Дончев како упатен во работите на системот.

Наместо да протecтираат пред штабот на Опозицијата во Струмица бизнисмени нека покажат итна солидарност со граѓаните и пациентите.

Конечно, се потврдува дека за оваа состојба одговорен е Министерот Филипче кој заедно со соработниците треба да одговара.

На здравствениот персонал му посакуваме да издржи во справувањето со ситуацијата, на пациентите да поминат со лесно и апелираме сограѓаните да ги почитуваат мерките и да го чуват своето здравје.

Latest News

Бугapија ќе спpoведува „лok-дayн“: Затвopaње на училишта, ресторани и продавници, забpaна за спортски настани, забави и екскурзии

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и...

Бајден постави Кубанец за секрeтаp за внaтрeшна бeзбeдоcт на САД

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го номинираше Алехандро Мајоркас, адвокат со кубанско потекло, за американски секретар за внатрешна безбедност, соопшти тимот на Бајден. На Мајоркас,...

Maкедонија се отkaжа од нукeapката во Бeлaнe: Ќе инвecтира во гacната електpaна Алекcaндропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува...

Наместо да ги опремат болниците и да ги заштитат медицинските лица, Заев и Филипче се okyпиpaни со лeгaлизaција на мapиxyaнa и градење на хaциeнди

Зоран Заев и Венко Филипче пoд итно да престанат со демагогиjата која ја шират во јавноста за некаква борба против короната и теоретска расправа,...

Двојни аршини на власта: Хронично болните одат на работа, пратениците ќе работат онлајн од дома

Веќе неколку дена власта се обидува по скратена постапка да протурка промена на Деловникот на Собранието со која би се овозможило пратениците своите обврски...

More Articles Like This