October 28, 2020, 1:43 am

ПОВОЛНИ КРЕДИТИ ЗА КОМПАНИИТЕ: Новата програма на ВМРО-ДПМНЕ со нови реални проекти за финансирање на компаниите!

Поврзано

Бројките го дeмaнтирaат Филипче, над 30% од тестираните се позитивни

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма уштe еднаш покажа дека...

Црн биланс: Пoчинaти 15 лица, регистрирани 628 нови случаи на ковид-19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи...

Пристигнаа peзултатите од тестот на 3aeв

Премиерот Зоран Заев попладнево соопшти дека е негативен на Ковид-19 по контактот со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски...
- Advertisement -

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски кој ја промовираше новата партиска програма „Реално“ истакна дека малите и средните претпријатија ќе се поддржуваат преку активните мерки за вработување и субвенционирање на трошоците за вработувањата, и со следните проекти на МБПР.

nikolagruevski
-Прво, кредитна линика од ЕИБ со која ќе се изврши репласирање на вкупно 101 милиони евра со особено ниска и фиксна каматна стапка до 5,5% годишно, како и долги рокови за отплата до 8 години за инвестиции и до 3 години за обртни средства, и со која линија досега беа пласирани 350 милиони евра.Второ, посебен кредитен фонд кредитна линија со гарантна шема за поддршка на македонските мали и средни претпријатија, при што на располагање за оваа намена се 6,3 милиони евра, а по потреба ќе се зголемат. Обезбедување на дополнителни средства за кредитната линија од Земјоделскиот кредитен дисконтен фонд, преку дел од компензационите фондови во износ од минимум 3 милиони евра и преку буџетски средства во износ од 4 милиони евра, посочи Груевски.

Предвидено е и подобрување на условите на кредитната линија за производство, откуп, преработка и извоз на земјоделски производи, што како што рече Груевски, е важно за агропреработувачката индустрија во функција на навремен откуп на земјоделските производи и плаќање кон земјоделците-кооперанти. На располагање за оваа намена се над 10 милиони евра, како и со голем број на други проекти.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This