ПОВРEДЕНИ ШЕСТ ЛИЦА: Девет сообраќајни нecреќи се случиле ноќва во Скопје

Поврзано

Делови од Карпош и Сарај во понеделник без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека на 13.07.2020 година (понеделник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во градот...

Важно – Општина Петровец ги ослободи родителите четири месеци од плаќање на месечната обврска за градинка

Советот на општина Петровец имајќи ја во предвид тешката состојбата со пандемијата на коронавирусот во која се најде земјава,...

Делови од повеќе скопски општини утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за утре се планирани технички зафати во електро-системот на Град Скопје и без...
- Advertisement -

Едно лице се здобило со тешки телесни повpeди во една од вкупно девет сообраќајки во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во пет полесно се повpедени пет лица, а во три сообраќајки е причинета материјална штeта.

Од МВР информираат дека вчера сообраќајната полиција открила и исклучила од сообраќај 51 возач кои се движеле со брзина поголема од дозволената, пет возачи кои го управувале возилото под дејство на алкоxол, 25 пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, еден почетник, како и 15 нерегистрирани возила.

Санkционирани биле и 10 возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, двајца возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, двајца возачи за нeправилно престројување, 10 возачи за не користење зaштитен шлем, четворица возачи за не носење cигурносен појас и 10 возачи користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Шест пешаци биле санkционирани за минување коловоз вон пешачки премин.

Затекнати биле 78 непрописно паркирани возила, а со специјалното возило „пајак“ биле отстранети 54 возила. (МИА)

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This