January 24, 2021, 3:03 am

ПОВТОРНО МОЛК: ЕУ не се изјаснува дали ќе поддржат избори без учество на опозицијата

Поврзано

И нa Брнз и дojдe пpeкy глaвa: Beтoтo на Бугарија e pизик нe caмo зa Македонија, туку и за ЕУ

САД се разочарани од ветото на Бугарија поради бројни причини, а пред сѐ затоа што веруваат дека Македонија беше...

(Видео) УЈП нajaвyвa пpoлoнгиpaњe нa poкoт зa пoднecyвaњe дaнoчнa пpиjaвa, cмeткoвoдителите најавуваат пpoтecт

Фирмите овој месец наместо до 25 јануари данокот за додадена вредност ќе можат да го пријавуваат до 29ти. Директорката...

(Видео) Oтидe и jaзикoт..: Македонија ce oткaжa oд “македонски“ и пpифaти “oфициjaлeн jaзик нa РСМ“ – кој oд двaтa e тој?

Преговорите околу историските факти помеѓу Македонија и Бугарија се водат во тајност, што наиде на рекации и противење во...
- Advertisement -

Европската унија не се изјаснува околу можните избори во јуни како што ги најави лидерот на СДСМ Зоран Заев. „Република“ ја праша портпаролката на ЕК, Ана Писонеро дали е прифатливо избори на кои опозицијата нема да учествува.

Добивме краток одговор дека ги внимателно ги следат разговорите меѓу политичките лидери за земјата да организира избори и да се справи со корона кризата.

Ние внимателно ги следиме дискусиите во Скопје меѓу политичките лидери. Дискусиите треба да продолжат така што земјата може да организира избори и целосно да се справи со последиците од кризата СОВИД-19-изјави Писонеро за „Република“.

За потсетување, во 2016 година, тогашниот комесар за проширување Јоханес Хан, се спротистави на намерата на власта да организира избори на кои опозицијата нема да земе учество.

Извор: Република

Latest News

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

More Articles Like This