December 5, 2021, 9:36 am

Повpeдeни американски држaвјани во нaпaдoт во Кабул

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американски државјани се меѓу повредените во нападот пред аеродромот во Кабул, соопшти портпаролот на Пентагон, Џон Кирби на Твитер.

Експлозијата што се случи на една од портите на аеродромот Кирби ја нарече „комплексен напад“.

Кирби не даде никакви информации за бројот на загинати или повредени лица.

Тој потврди дека се случила уште една експлозија во хотел во близина.

Невладината организација „Итна помош“ претходно на Твитер соопшти дека во нападот загинале најмалку шест лица.

Според невладината организација, која раководи со болница таму, досега се примени 60 повредени лица.

Latest News

Дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година се враќа на усвојување во Собранието

Предлог-буџетот за 2022 година по дополнувањата од Владата направени врз основа на амандманската расправа во собраниските комисии, се враќа...

More Articles Like This