ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА КОГА ЌЕ МУ ПОСТАВИТЕ ПРАШАЊЕ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ: Портпаролот полуде поради прашањата на Раша Тудеј!

Поврзано

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ДОБРА ВЕСТ: Одобрен првиот лек за кopoнавирусот од Министерството за здравство на Русија

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се зaразиле 6.211.653 лица. Од нив починaле 372.160, а оздравеле...

Портпаролот на Стејт Департментот Џон Кирби ги изгуби нервите кога вашингтонскиот дописник на „Раша Тудеј“ побара од него да открие кои организации ги доставуваат информациите до Вашинтгон, кои лажно сведочат дека Воздушните сили на Русија бомбардирале пет болници во Сирискиот град Алепо

dzon-kirbi-768x409

По краткото пелтечење, Кирби успеа да се снајде и и порача на дописничката да се обрати до Министерството за одбрана на Русија. Пото рече дека Вашингтон располага со извештаи од хуманитарни организации во кои имаат доверба.

Дописникот на руската глобална телевизија не се предаде лесно, па го замоли Кирби да прецизира кои се тоа „хуманитарни организации“, а тогаш настапи паниката.

„Вие работите за РТ? Зошто тоа прашање не го поставите на Вашата влада? Прашајте за нивните воени дејствија. Побарајте од владата список на болници по кои Русија нанесува воздушни удари?“

Веднаш потоа официјалниот претставник на Стејт департментот Елизабет Трудо се извини на руската телевизија и вети дека ќе обезбеди адреси на „бомбардираните болници“.

Претходно, портпарлот на рускиот воен врв, генерал Игор Конашенков, по повод „петте болници“ изјави дека Стејт Департментот се занимава со „лаги без пардон“.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести