ПОГЛЕДНЕТЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА КОГА ЌЕ МУ ПОСТАВИТЕ ПРАШАЊЕ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ: Портпаролот полуде поради прашањата на Раша Тудеј!

  • November 17, 2016

Портпаролот на Стејт Департментот Џон Кирби ги изгуби нервите кога вашингтонскиот дописник на „Раша Тудеј“ побара од него да открие кои организации ги доставуваат информациите до Вашинтгон, кои лажно сведочат дека Воздушните сили на Русија бомбардирале пет болници во Сирискиот град Алепо

dzon-kirbi-768x409

По краткото пелтечење, Кирби успеа да се снајде и и порача на дописничката да се обрати до Министерството за одбрана на Русија. Пото рече дека Вашингтон располага со извештаи од хуманитарни организации во кои имаат доверба.

Дописникот на руската глобална телевизија не се предаде лесно, па го замоли Кирби да прецизира кои се тоа „хуманитарни организации“, а тогаш настапи паниката.

„Вие работите за РТ? Зошто тоа прашање не го поставите на Вашата влада? Прашајте за нивните воени дејствија. Побарајте од владата список на болници по кои Русија нанесува воздушни удари?“

Веднаш потоа официјалниот претставник на Стејт департментот Елизабет Трудо се извини на руската телевизија и вети дека ќе обезбеди адреси на „бомбардираните болници“.

Претходно, портпарлот на рускиот воен врв, генерал Игор Конашенков, по повод „петте болници“ изјави дека Стејт Департментот се занимава со „лаги без пардон“.

Претходно «
Следно »