August 13, 2020, 5:56 pm

ПОДАТОЦИТЕ НА СИТЕ КОРИСНИЦИ НА ФЕЈСБУК БИЛЕ ЗЛОУПОТРЕБЕНИ: Фејсбук им давал лични податоци и на производителите на смартфони

Поврзано

Директорката на Tik Tok му се спротивстави на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела изјави дека планира да го забрани Tik Tok во САД. Но, американската генерална...

Авион на иднината: Наскоро прототип на суперсоничен патнички авион

Прототип на суперсоничен патнички авион на новата генерација може да се појави во 2023 година моделиран по борбениот авион...

Huawei ги претрка Samsung и Apple, стана најпродаван бренд за мобилни уреди во светот

Huawei стана најголемиот продавач на мобилни уреди во светот одкако ги помина Samsung Electronics во вториот квартал од 2020.   Huawei ...
- Advertisement -

Социјалната мрежа „Фејсбук“ доставувала огромно количество лични податоци за корисници на компании како „Амсазон“, „Епл“, „Блекбери“, „ХТЦ“, „Мајкрософт“, „Самсунг“ и десетици други производители на уреди, пишува „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на извори од самата социјална мрежа.


Како што е наведено, „Фејсбук“ има потпишано договори со најмалку 60 производители на паметни телефони и други уреди. Соработката траела околу десет години откако апликацијата „Фејсбук“ стана достапна за паметни телефони.

Како резултат на договорот, користејќи „АПИ“ (апликациски програмски интерфејси) производителите вградувале во уредите функции на социјалната мрежа, како што се размена на пораки, копче „Ми се допаѓа“ и листи на контакти. На овој начин, „Фејсбук“ го зголемила опсегот на својата публика.

Покрај тоа, според „Њујорк тајмс“, во рамките на соработката, администрацијата на „Фејсбук“ им дала на производителите не само лични податоци на потрошувачите, туку и на нивните пријатели. Ова е направено без експлицитна согласност на корисниците, па дури и по објавувањето дека таквите информации повеќе не се пренесуваат надвор од социјалната мрежа.

– Тоа е исто како при поставување брава монтерот да ги даде клучевите на сите ваши пријатели за да можат да дојдат и да „чепкаат“ по вашите работи, без да бараат ваша дозвола, го коментира случајот Ашкан Солтани, поранешен главен технолог при Федералната трговска комисија на САД.
Во април, „Фејсбук“ почна да прекинува слични договори по скандалот со масовно истекување на податоци. Сепак, според „Њујорк тајмс“, повеќето од договорите со производителите сè уште постојат.

Latest News

Ги отвараат градинките, ама се оградуваат од одговорност за здравјето на децата…..

„Не сум приморан да го носам детето во детска градинка и решението да го носам е во целост лично...

Грција oбвинyва: Турција континуирано го нapушува грчкиот воздушен простор

Тензиите меѓу Турција и Грција остануваат на високо ниво, при што турскиот режим наводно континуирано го нaрушувал грчкиот воздушен простор неделава со авионите „СН-235“....

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го...

Брзо тecтирање во домашни услови за ковид-19 во Белгија

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест за Ковид-19, со што...

Руската вакцина ќе штити од кopoнавирус најмалку две години

Ваkцината, создадена во Научноистражувачкиот институт за епидeмиологија и микробиологија „Н. Ф. Гамалеја“, ќе биде ефективна пpoтив кopoнавирусот во период од две години. Ова го...

More Articles Like This