Изготвен текстот за новиот закон за државјанство што се чуваше во тајност

Поврзано

- Advertisement -

Алсат ексклузивно дознава дека албанската опозиција АА-ААА го подготвиле текстот на Законот за државјанство. Истиот ќе биде доставен на разгледување до пратеничката група на СДСМ и потоа ќе биде покренат како предлог на пратеничката група. Постапката за одобрување ќе започне по враќањето на работата на законодавните служби во Правно-законодавната комисија, бидејќи едниот од нив е позитивен на Ковид-19, додека други двајца се во изолација. Следната недела се очекува нова средба на лидерите Заев-Села-Гаши.

Договор за условите за добивање на државјанство кои ќе бидат преточени во закон беа договорени на средба помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерите на апбанската опозиција, Села и Гаши. Заев во изјава за медиумите рече дека нема да открива детали од она што било договорено за да не предизвика бурни реакции во јавноста.

Latest News

Пендаровски на Анталија дипломатскиот форум: Како можеме да ја зајакнеме регионалната cолидарност во поглед на научените лекции?

Во рамки на учеството на претседателот Стево Пендаровски на Анталија дипломатскиот форум кој се одржа на тема: „Иновативна дипломатија:...

More Articles Like This