ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА СПЕКТАКЛ: Најголемата полна месечина во 2020 година

Поврзано

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Фејсбук најавува pecтрикции, ќе се отcтрануваат потенцијално штeтните содржини од платформата

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штeтните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги...

Набљудувачите на небото имаат шанса да ја видат снежната месечина, која ќе биде една од најголемите полни месечини оваа година. Месечината ќе биде видлива на небото на 8 и 9 февруари.

Февруарската полна месечина најдобро ќе може да се види ноќта на 8 февруари. Ќе се издигне на исток и ќе ја достигне својата највисока точка на небото на полноќ.

Некои експерти ја опишуваат претстојната полна месечина како супермесечина, иако други сметаат дека таа не се квалификува да биде супермесечина. Супермесечините се случуваат кога елиптичната орбита ја носи Месечината до најблиската точка до Земјата, додека Месечината е полна. Фразата била создадена во 1979 година.

Иако месечината на 9 февруари ќе биде четврта по големина за 2020 година, некои експерти користат различни пресметки за дефинирање на супермесечина.

Наречена „снежна месечина“, февруарската полна месечина играла важна улога во индијанската култура.

– Како втора месечина на зимата, домородните индијански племиња што живееле во денешните северни и источни области на САД ја нарекле снежна месечина или месечина на глад. Позната е како снежна месечина поради големите снегови што паѓаат во текот на оваа сезона – објаснува НАСА.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести