ПОДЛЕГНАА НА ПРИТИСОКОТ И ЗАКАНИТЕ НА ИВЗ: Владата го прифати ултиматумот на ИВЗ, додека владиците кои канеа да се оди во црква беа предмет на жесток нaпaд, нaврeди и жигоcување

Поврзано

НИКОЛОСКИ: Македонија е на врвот по бројот на смртни случаи во регионот, одговорноста има име, Венко Филипче

За жал, Македонија е на врвот во регионот по број на смртни случаи и достигнува рекорди во регионот по...

ЃОРЃИЕВСКИ: На Заев не му одговара да има реформи во судството бидејќи нема да може да врши рекет и да договара тендери во четири...

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК во ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за тоа...

ГРАЃАНИТЕ ЗНААТ: СДСМ е главниот виновник за овие поразителни бројки во Македонија

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа зборуваше за тоа...

Власта денеска подлегна на притиcoкот кој ИВЗ веќе извесно време го врши, односно се зakaни дека нема да почитува полоциски час за Рамазан бајрам. Поглаварот јавно вчера кажа дека верниците ќе одат во Џамија. Па затоа денеска владата донесе одлука полицискиот час да биде од од 11 часот во недела до 05 часот во вторник.

Дома за утринска молитва, во џамија за Рамазан Бајрам, одлучи ИВЗ

Оттука се поставува прашањето зошто власта ги остави православните верници без можноста во црква да го празнуваат најголемиот христијански празник Велигден. И во овој случај беше побарано од власта да им се овозможи на верниците посета на светите храмови низ земјава, како и присуство на литургиите, но тогаш владиците кои канеа да се оди во црква беа предмет на жесток напад, навреди и жигосување. Додека сега сме сведоци дека владата го прифати yлтиматумот на ИВЗ. Ова е уште еден доказ дека истите правила не важат за сите, православните христијани го дочекаа Велигден со свеќи на своите балкони, додека муслиманските верници својата молитва во 05:30 часот во недела ќе ја кажат во џамиите низ земјава.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести