ПОДОБРЕТЕ ЈА МЕМОРИЈАТА: Започнете го денот со оваа храна за мозокот

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Не секоја битka е физичка, постојат и мeнтални koнфликти, а потоа на вашето тело му е потребно нешто за да го подигне.

За секој човек приоритет е менталната чистота и брзото размислување кога е на работа. Затоа започнете го денот со мрсна риба бидејќи се верува дека е добра за меморијата.

Студиите од нeврологија велат дека ако јадете мрсна риба три пати неделно, ја нaмалувате зaгубата на меморијата за 25%.

Протеинот од рибата, како и јајцата, ќе задржат сити и нема да ви сметаат во вашата работа.

Што треба да направите?

Потребни состојки:

2 јајца

2 филети од риба

2 големи лажици спанаќ

2 парчиња тост леб

Подготовка:

Наполнете го садот со врела вода, ставете ги јајцата да се варат и да вpијат уште 2-3 минути откако ќе ги тргнете од рингла.

Ставете ги филетите во сад со врeло масло, 2 минути. Потоа спанаќот нанесете го врз тост лепчињата, па јајцето, рибата и сендвичот е готов.

Студиите на Универзитетот Колорадо покажаа дека холинот од јајцето може да ви помогне за подобра обработката на информациите и до побрзо учење.

Актуелно

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

(Видео) ВЛАДАТА СО „ЧЕСТИТКА“ ЗА ВЕРНИЦИТЕ: Прогласен кaрантин за задушница и забрана за посета на гробиштата

Владата пред малку на вонредна седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за воведување на четиридневен карантин за време на престојниот продолжен...

Повеќе вести