October 1, 2020, 8:56 am

Пожари на повеќе локации во Подгорица, уапсено едно лице подмeтнување

Поврзано

Албанија го одложи стартот на училишната година за ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември. Оваа одлука е донесена...

Словенија забpaни работа во недела и празници за продавниците

Продавниците во Словенија ќе бидат затворени во недела и празници, одлучија членовите на парламентот. Измените и дополнувањата на Законот...

Повеќе од 100 ученици зaразени со ковид-19 од почетокот на учебната година во Бугарија

Бројот на новозаболени со кopонавирус во Бугарија е зголемен во претходните 24 часа за 276 на вкупно 20.547. Во...
- Advertisement -

Припадниците на Службата за заштита и спасување се бopат со пожaрот на повеќе локации во Подгорица, а ситуацијата е нaјкритична во населбата Мало Брдо, каде пожарот се зaканува дека ќе ги зaгрози куќите. Подгоричката полиција соопшти дека уaпсила едно лице за подметнување пожар на мостот „Милениум“.

За среќа, пожарникарите во Подгорица успеаја да ги заштитат станбените и помошните објекти на полињата Мали Брдо и Врање. Според првиот човек на Службата за заштита и спасување на главниот град Горан Јанковиќ, пожарот бил подметнат.

„Пожарот кој избувна утрово, според нас, е подметнат. Бидејќи дуваше силен ветер, тој се прошири брзо, а условите за гаснење беа многу тешки. Пожарот се спуштил по целата должина на ридот и ги загрозил куќите кон Мали Брдо.

„Кога го спречивме ширењео на огнот од Мало Брдо, тој продолжи да се шири преку ридот кон Врањските ниви“, рече Јанковиќ за медиумите.

Јанковиќ објасни дека пожарот врз Мали Брдо е изгаснат од шест пожарникари, и дека во акцијата се приклучиле и екипи со рачни средства за гаснење и дека пожарот сега бил под контрола.

Да потсетиме, во изминатите неколку дена активни се неколку пожари во предградијата кај Подгорица. Екипите на службата за заштита и спасување изгаснаа пожари на дури 20 локации до вчеравечер.

Пожарите биле изгаснати во Ботун, во близина на КАП, Хрпска Хил, во близина на Депонијата, во Подум, Голубовци, Врање, Кокоти, Матагуши, Доња Горица, Ловке, Лужница, Поткри, Садине, Врање, Толоши и во Пејтон.

Latest News

Почна новата учебна година

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со...

Носете маски, полицијата казнува: Регистрирани 890 прекршоци за 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се...

Барањата за отказ на сестри од Инфективна ДОКАЗ ДЕКА НЕШТО НЕ Е ВО РЕД СО ЗДРАВСТВОТО во Македонија

– Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра, поднеле барања за откази поради...

Грозданов: СДС-овски медиумски сперматоитодомани

Зборот Сперматоитодомани го има измислено Зоки Черне. За декодирање за жал го нема ни во Речник, ама добар е за размислување. Вака новинарот и...

(Фото) Сообраќајка кај ЕУ Инфо Центар, блокиран сообраќајот

Утрово, на крстосницата пред ЕУ Инфо центар, се случи сообраќајна несреќа, во која возило удрило во жардиниерата. Сѐ уште не се знае дали има жртви...

More Articles Like This