August 14, 2020, 1:16 am

ПОКАЧУВАЊЕ НА ДАНОЦИТЕ, ДУПЛИРАЊЕ НА СИРОМАШТИЈАТА: До крајот на годината владата спрема уште еден удар врз семејниот буџет!

Поврзано

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за...

Над 100.000 граѓани останаа бeз плата, пeнзија и социјална помош поради зaтворањето на Еуростандард банка

Над 100.000 граѓани кои земаа плата, пензија или социјална помош останааа бeз пари со затворањето на Еуростандард...

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес...
- Advertisement -

Сиромаштијата во Македонија ќе се дуплира со покачувањето на даноците кое е најавено до крајот на годината. Зголемувањето на даноците само ќе го забрза крахот на економијата и ќе предизвика осиромашување на граѓаните, предупредуваат од „Граѓанското движење против осиромашување“.

Најавеното зголемување на даноците може да предизвика сериозни последици, како за економијата, така и за вработеноста и стандадот на граѓаните. Граѓаните стравуваат дека покачувањето на даноците  може да предизвика негативни последици кои ќе доведат до осиромашување на народот, а со тоа и до зголемено незадоволство.

-Зголемените даноци значат сериозно загрозување на пред се помали фирми и претпријатија во Република Македонија кои ќе се доведат до работ на егзистенција. Ваквата ситуација може да предизвика евентуално даночна евазија, што ќе се одрази на ликвидноста на буџетот, од кој зависи изградбата и реконструкцијата на училишта, болници, градинки, патишта, водоводи и канализации, велат  од „Граѓанското движење против осиромашување“.

Тие предупредуваат дека од друга страна, сопствениците на фирмите со цел да го задржат профитот може да се одлучат за намалување на платите или отпуштање на работници, што ќе предизвика намалување на стандардот на семејствата во Македонија и нивно доведување до работ на егзистенцијата.

-Најавите за на Владата за ваков чекор доаѓаат без реална основа, анализа и проценка, а најмалку од се има издржана дебата, во која сите субјекти, експертите, работодавачите и синдикатите, но пре се граѓаните ќе може да го кажат своето мислење за вака сериозна тема. Штетите од неоправданото и неиздржаното зголемување на даноците повеќекратни и затоа ние стравуваме дека најлошо ќе се одразат на грбот на обичниот човек кој вредно работи а да обезбеди иднина за себе и за своите деца, велат од граѓанското движење.

Зголемувањето на трошоците за живот и падот на стандардот веќе почна, цените се зголемија за 4 проценти, индустријата има пад на производство, економијата чувствува први последици. Зголемувањето на даноците само ќе го забрза крахот на економијата во државата и ќе предизвика осиромашување на граѓаните, предупупредуваат економските познавачи.

Според најавите, Владата на Зоран Заев ќе ја промени даночната политика и наместо рамен ќе воведе прогресивен данок. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски смета дека оваа одлука е голема грешка, бидејќи Република Македонија досега добиваше честитки за рамниот и низок данок.

-Ако Владата мисли дека на овој начин ќе собере повеќе пари, греши! Зголемувањето на даноците најчесто носи помалку пари во буџетот затоа што се зголемува мотивацијата кај индустриските субјекти за одбегнување на данок. Ние кога ги намаливме даноците во 2007-ма година, добивме 20 % повеќе пари во буџетот. Тоа ја потврдува тезата дека пониските даноци, не само што му помагаат на стопанството, на економијата, на граѓаните, туку помагаат и за повеќе средства во Буџетот. Секое планирање на зголемување на даноците, ќе им го влоши стандардот на граѓаните, а голем дел од компаниите ќе наоѓаат начин да избегнат плаќање на данок, рече Груевски.

 Рецесијата веќе е реалност и ние со таа рецесија веќе живееме и  прашање на ден е кога тоа ќе се официјализира, изјави  Христијан Делев во своето гостување на ТВ Нова , на тема „Економски ветувања и перспективи“.

Делев потенцираше дека во изминатите 100 дена Македонија доживува едно тотално економско фијаско со сите тие мерки и сите тие акции што беа направени од новата влада, посебно најзагрижувачки е тоа што целиот градежен сектор или целата градежна оператива престана со работа или сите тие капитални проекти се заглавени.

– Ако гледаме макроекономски ќе видиме дека градежништвото е сам по себе еден од најголемите контрибутори кон буџетот. Се претпоставува дека директно и индиректно некаде помеѓу 25 и 30% во буџетот доаѓаат од градежништвото и цела таа оператива што е поврзана со градежништвото, истакна Делев.

Тој додаде дека тоа што ни се случи во изминатиот период ќе има дополнителни негативни ефекти и дополнително ќе се намалуваат овие бројки и дека можеби ќе завршиме и со негативен раст.

1 коментар

Latest News

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

More Articles Like This