August 8, 2020, 12:51 pm

ПОЛА КОСОВСКА ВЛАДА ПОД ОБВИНЕНИЈА ЗА КОРУПЦИЈА: Дури четири министри од владата и неколку пратеници со обвиненија за корупција

Поврзано

ЕУ: Нацрт-законот за вредностите на ОВК ја потkoпува и kaзнува слободата на изразување

Предлог-законот за вредностите на ОВК ја поткопува слободата на изразување, објави денеска Канцеларијата на Европската унија во Косово на...

Рекорден број новозaразени во Албанија, се вработува дополнителен медицински кадар

Во Албанија забележан е нов нeгативен рекорд на позитивни случаи на Ковид-19 во едно деноноќие, од почетокот на пaндемијата...

Британски „Економист“: Балканските земји прерано соопштија дека кopoнавирусот е под контрола

„Неколку месеци се чинеше дека Балканот со пaндемијата од коронавирус добро стои, но сега меѓу десетте земји со најбрзо...
- Advertisement -

Косовското Јавно обвинителство има покренато обвиненија против неколку членови на владиниот Кабинет за „злоупотреба на службената должност“ и за „корупција“, а со проблеми со законот се соочуваат и повеќе пратеници во косовското Собрание, пишува денеска весникот „Зери“ по повод апсењето на двајца пратеници, обвинети за закани кон обвинители.

Претставници на граѓанскиот сектор за весникот велат дека владеењето „со чисти раце“ не може да се спроведе со министри или високи јавни функционери кои имаат проблеми со законот.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, министрите за инфраструктура Паљ Лекај, за иновации и претприемништво Бесим Беќај и за Безбедносните сили на Косово (ФСК) Рустем Бериша се некои од актуелните министри кои продолжуваат да ги водат владините ресори и покрај тоа што Обвинителството води истраги против нив.

Исто така, обвиненија од Специјалното обвинителство се подигнати и против пратениците Зенун Пајазити, Миљаим Зека и Шкумбин Демалиај, тројцата од партиите од владејачкото мнозинство, како и против повеќе пратеници на опозициоското Движење Самоопределување (ВВ), главно поради фрлање солзавец во Собранието.

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

More Articles Like This