August 14, 2020, 12:30 am

ПОЛЕТА АМЕРИКАНСКИОТ АВИОН „ЗА КРАЈ НА СВЕТОТ“: Специјалниот претседателски авион за „крај на светот“ вчера беше активен

Поврзано

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО),...

Сорос: Европската унија е многу paнлива и има многу непpијатели, внатрешни и надворешни

Американскиот милијардер Џорџ Сорос го прослави својот 90-ти роденден во, како што рече, „најлошата kpиза во неговиот живот по...

Откриена можна причина за кaтacтpoфалната ekcполозија во Бејрут

Проценката направена од владата на Соединетите американски држави покажа дека работата за одржување била најверојатната причина за ekcплозијата во...
- Advertisement -

Американскиот претседателски специјален авион за во случај на нуклеарен “Крај на Светот” полета како резултат на зголемениот страв од војна

Е-4B Nightwatch им овозможува на САД да го одржат ланецот на команда во случај на војна

Боинг Е-4B Nightwatch, попознат како “авион за крајот на светот ” полета во воздухот минути откако Доналд Трамп вети дека ќе ја нападне Сирија.

Nightwatch е воздухопловен команден центар спремен за нуклеарна војна кој овозможува САД да одржи синџир на команда во случај на голема војна.

Еден од 10-те авиони спремни за судниот ден секогаш се чува во непосредна близина на претседателот, дури и кога е надвор од земјата. Авионот може да остане во воздух до 150 часа и има вградена електромагнетна заштита за да преживее нуклеарен напад.

Nightwatch полетал од воздухопловната база Рајт-Патерсон во Индијана кратко време откако претседателот Трамп Твитер дека ракетите “ќе пристигнат” и покрај заканата на Русија дека ќе ги соборат и ќе ја нападната локацијата од каде се лансирани.

Официјални претставници на Пентагон одбија да коментираат за распоредувањето на авионот.

Уште еден од т.н. авиони на “судниот ден” – Боинг 747 Е-4Б, исто така, беше стациониран во Белата куќа кратко време по нападите на 11 септември.

Почесен професор по руски студии на Универзитетот Принстон и Њујорк Универзитетот, Стефан Коен истакна дека, “Јас сум повеќе загрижен отколку што сум бил било кога во мојот живот”, за нуклеарна конфронтација со Русија.

https://www.youtube.com/watch?v=XlG0jwhzEXM

1 коментар

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This