ПОЛИТИКИТЕ НА ВЛАСТА НЕ ДАВААТ РЕЗУЛТАТИ: Мора комплетно да се смени стратегијата за справување со коронавирусот

Поврзано

СДСМ има кoaлицијa без изборна програма, тоa е нeдoзвoливo

Вечерва во емисијата на ТВ Алфа „Заспиј ако можеш“ гостуваше екс-амбасадорот на Македонија во Лондон Јован Донев. Тој кажа дека...

Мора да ја обновиме почитта кон вас, кон македонскиот народ кој го пoнижиja

Професор Гордана Силјаноска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1 на коалицијата Обнова за Македонија...

На 15-ти јули да ја испратиме во минатото оваа нeнaрoднa влacт предводена од Заев и СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од скопска Кисела Вода ги повика граѓаните на 15 јули да стават крај...

Комплетно треба да се смени стратегијата бидејќи видовме дека политиките што се спроведуваат не даваат резултат, рече доктор Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето во емисијата „Само вистина“ на телевизија Канал 5.

Според него ВМРО-ДПМНЕ цело време подава рака за справување со ситуацијата со корона вирусот.

– На почетокот не исмејуваа и велеа шириме хистерија, па ги спроведувааа нашите мерките со доцнење од отприлика седум дена. Но, она што треба да се прави е да има масовно тестирање и да се размисли дали е потребна визуелизација на вирусот. Ако зборуваме за невидлив непријател истиот сега може да го визуелизираме. На пример, ако знаеме кој е заболен како што се пријавуваат и ги знаеме членовите на СДСМ кои се тестираат, потоа ако се знае кој од оние кои се тестирани лично на своја рака се позитивни и се знае од каде се добиваме слика каде го има вирусот. Ако може да ги визуелизираме кластерите зошто ја блокираме државата или со топ убиваме комарец. Контрадикторно е поради кластер од 15 семејства да се блокира државата. Тоа ја отсликува дезоирентарноста на власта, рече Николов.

Според него дел од стратегијата мора да биде и тестирањето на здравствените работници.

-И не само здравствените работници, туку скрининг на ризични групи. Имам сознанија дека од 10 клиники има позитивни од персоналот, доолнително има и 11 во ковид болницата 8 – ми Септември. Исто така еден кат на Дигисетивна хирургија е затворен, денес има и на Гинекологија заболени. Се поставува прашањето што ако дојде до затворање на здравствени установи. Смирувачките информации врз основа на квази научни твредења дека ќе трае кратко ситуацијата не прават ништо. Не водат кон што кон брзи избори, рече Николов.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести