January 28, 2021, 3:18 am

Политички xaос во Италија: Се рaспадна владеачкото мнозинство

Поврзано

Белоруската apмија крената на нога

Започна ненадејна проверка на подготвеноста за борба и мобилизација во вооружените сили на Белорусија, објави прес-службата на армијата на...

Евакуирана фабриката за вакцините АстраЗенека поради сомнителен пакет кој пристигна денес

Сомнителниот пакет во фабриката во Велс каде што се произведува вакцината на АстраЗенека против Ковид-19 е безбеден и распоредот...

Лекар од Италија yбивaл koвид пациенти за да оcлободи кревети

Лекар во Италија бил уапсен под сомнение дека убил двајца пациенти на одделот каде што биле сместени заразените со...
- Advertisement -

Поранешниот италијански премиер Матео Ренци изјави дека министрите на неговата партија Италија Вива ќе се повлечат од кабинетот, со што коалициската влада ќе остане без мнозинството во парламентот, пишува ДВ.

На прес-конференцијата што започна околу 18:20 часот, Матео Ренци ги објави оставките на министрите Тереза ​​Беланова, Елена Бонети и секретарот Иван Скалфаро.

“Минуваме низ голема политичка криза, се соочуваме со опасности поврзани со пандемијата. Наша одговорност е да ги решиме овие проблеми, а не да ги криеме”, рече Ренци, цитиран од Кориере.

Денес пред конференцијата, Движењето Пет Sвезди и Демократската партија (ПД) побараа од Ренци да го зачува единството на владата.

Италија Вива, која има поддршка од 3% од гласачите и се обидува да остане релевантна на политичката сцена, е несигурен сојузник на премиерот Џузепе Конте од формирањето на владата во 2019 година, а тензиите постојано се зголемуваат во последните неколку недели, според Ројтерс.

Ренци го критикувал планот на Конте да ги потроши милијардите евра ветени од Европската унија за рестартирање на италијанската економија.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This