August 13, 2020, 2:48 pm

Полицаец од затвор „Скопје“ позитивен на коронавирус, докторката сметала дека нема потреба да се тестира

Поврзано

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи...
- Advertisement -

Управата за извршување на сaнкциите преку соопштение посочува дека ги провериле информациите кои биле објавени во некои од медиумите и на социјалните мрежи, а се поврзани со првиот случај на вработен во Казнено-поправна установа позитивен на тест за КОВИД-19.

Тие пишуваат дека затворниот полицаец од КПУ Затвор – Скопје кога не бил на работното место, односно имал слободни денови 09.06 и 10.06.2020 година имал благо покачена температура поради која се јавил кај својата матичка докторка, но истата не сметала дека пациентот има потреба да се тестира за коронавирус бидејќи имал воспалено грло и му препишала медикаментна терапија.

„Кога на 11.06.2020 год. дошол на работа, според утврдениот протокол му е измерена температура, а таа му била во нормала и немало причина за сомнение. Некаде пред 11:00 часот истиот ден, Заповедникот на затворската полиција добил информација за претходната состојба на вработениот со покачена температура, разговарал со него со почитување на дистанца и примена на сите мерки за заштита во присуство на лекарот кој ординира во затворот. Добиени се информации за сите контакти кои ги имал на работното место, за да потоа биде ослободен од работните обврски и упатен дома, а потоа е разговарано со неговата матична докторка со цел да го упати на тестирање и да го оправда отсуството од работа“, пишуваат од таму.

Посочуваат дека сите колеги со кои имал контакт, се исто така упатени кај своите матични доктори откако на 13.06.2020 година е добиен резултат за позитивен тест на овој затворски полицаец и до нивното тестирање сите ќе отсуствуваат од работа, а на нивно место се вклучени други затворски полицајци во работниот процес.

„Кај останатите вработени во установата како и кај притворениците и осудените лица, нема пријавено присуство на било какви симптоми од познатите за КОВИД 19 и работатa се одвива непречено. Доколку има нов развој на настаните дополнително ќе ве информираме“, додаваат за крај, пренесе ТВ21.

Latest News

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21,...

Дpaмa во НАТО – Франција на cтpaнaтa на Гpциja во кoнфликтoт со Турција

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план за зацврстување на француското присуство...

Извpшeн yвид на мecтoтo кaдe зaгинa paбoтник во Кpивoгaштaни

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника од МВР – ОВР Прилеп и во присуство на државен инспектор за...

More Articles Like This