ПОЛИЦИЈАТА ВЛЕГЛА ВО ДОМОТ НА БЕНЏАМИН НЕТАНЈАХУ: Израелскиот премиер испрашуван од полицијата, откако јавниот обвинител покрена кривична истрага!

  • January 2, 2017
  • Коментари

Израелската полиција пристигнала во резиденцијата на премиерот Бенџамин Нетанјаху да го испрашува како дел од истрагата за корупција, пренесува „Тајмс оф Израел“

netanjahubend

Нетанјаху ќе биде испрашуван по обвинение дека примал скапи подароци од бизнисмени, домашни и странски.

Други медиуми пак велат дека некои од подароците биле дадени на членови на семејството на премиерот. Минатата недела, локалните медиуми пренесуа дека Јавниот обвинител Авичаи Маделблит одобрил целона кривична истрага против Нетанјаху.

Израелскиот премиер негира било каква инволвираност. На 30-ти декември Нетанјаху изјави дека обвинвенијата се неосновани, додавајќи дека истрагата нема да пронајде никакви кривични дела.

Кривичната истрага против Нетанјаху доаѓа по конфликтот помеѓу него и претседателот на САД Барак Обама во врска со Палестинските населби на западниот брег на Израел.

Претходно «
Следно »