ПОЛИЦИЈАТА ГИ ШТИТИ ОД СОПСТВЕНИТЕ ЧЛЕНОВИ: Членови на СДСМ се закануваат дека ќе упаднат во Бихаќка?!

Поврзано

СЕЛМАНИ: Не може да имаме слобода на говор кога Владата му кpaти 7 милиони евра на јавниот сервис, средства кои со зaкoн му следуваат

Новинарот и поранешен претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Насер Селмани, вели дека не може да се...

ВМРО-ДПМНЕ: Поради нecпосoбностa на СДСМ, Македонија ypивa рекорди на зaрaзeни од Koвид-19 во регионот

СДСМ и Венко создадоа хаос во здравствениот систем. Додека тие се фалат дека ја победиле епидемијата, Македонија се наоѓа...

ТОА Е РЕАЛНОСТА: Тоа што Македонија е членка на НАТО не значи дека имаме функционален систем

Вечерва во емисија на Телевизија Клан гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека владата едиствено се...

Според извори од СДСМ деновиве партијата ќе бара засилено полициско обезбедување во цивил, но не да ги штити од гневни граѓани и вмровци, туку од сопствените членови.

Како што се зборува во текот на вчерашниот и денешниот ден стотина активисти и членови на СДСМ се јавувале и испраќале пораки до централата за да пренесат личен револт и револт на други членови од општинските организации. Неколку општински организации од источна и централна Македонија посочиле дека им е срам да се појават на улица после вчерашната одлука на Собранието на Република Македонија, кога во крајно недемократска и срамна постапка ббеше донесен законот за употреба на јазиците.

Како да ги погледнам соседите што до вчера ги убедував дека нема никаква двојазичност и дека се е измислено од вмровците и Груевски за да се спасат од апсење.

„Ако јас немам мир заради одлуките на мојата партија, тогаш тие ќе ги сносат последиците за пазарењата кои се прават на сметка на Македонија.“

„Да ти се плукнам на власта што ја имаме ако треба глава да веднам пред моите сограѓани“, се дел од пораките кои биле упатувани до централата на Бихаќка.

Од нашите извори во СДСМ велат дека во дел од пораките членовите барале претседателот Заев да се појави сега во општинските организации и да објасни до каде ќе оди ваквата политика на партијата која себе се нарекуваше дрѓавотворна.

Очигледно ваквите пораки биле сфатени како закани, па било побарано засилено обезбедување на партиското седиште како од надвор, така и внатре од незадоволните членови на СДСМ.

Претходно, пратеникот на СДСМ Ферид Мухиќ изјави дека со колегите се договориле да не излегуваат од дома, а во телефонска изјава за Инфомакс портпаролот на МВР Тони Ангеловски потврди дека е засилено полициското присуство пред седиштето на владеачката партија и пред домовите на пратениците.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести