ПОЛИЦИЈАТА СО ДЕТАЛИ ЗА БОМБАТА: Во дворот на семејната куќа на Милошоски имало солзавец, а во подрумот бомба!

  • May 14, 2017
  • Коментари
Вчера околу 18,00 часот во атар на с.Ижиште- Македонски Брод, М.М. (66) од Кичево додека косел во дворот од сопствената куќа, оштетил метален предмет кој претходно не го забележал.
800x600_bomba
Од ударот предметот почнал да дими формирајќи бел чад, од што истиот почувствувал солзење во пределот на очите, носот и болка во градите. По случката, М.М. се упатил во една од подрумските простории на куќата каде на влезната врата пронашол експлозивна направа поставена на внатрешната страна од влезната врата.
Од извршениот разговор со М.М. истиот појаснил дека последен пат во куќата бил на крајот од минатиот месец и тогаш немало ништо во куќата.
Увид на местото на настанот извршиле ЈО, увидна екипа од ПС-Македонски Брод и екипа од Одделот за антитерористичка заштита, при што е подигнат предметен материјал и даден за вештачење.
Се работи на целосно расчистување на случајот.
Претходно «
Следно »