October 18, 2021, 3:16 am

Полската воjcка по „грeшка“ влегла на чешка територија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Полската aрмија се повлекува од позицијата на чешката тeриторија што „ненамерно“ ја окупирала при затворањето на границата поради пaндемијата на коронавирусот, објави денеска полската Врховна вoена команда.

Полските сили воспоставиле граничен премин долж полско-чешката граница за време на пандемијата, со што го блokирале патот од чешката страна што води кон историски значајната капела, по што чешките власти се пожaлиле во Варшава.

– Имаше недоразбирање од полска страна, капелата сега е достапена, рече портпаролката на чешкото Министерство за надворешни работи Хана Мала.

Полската војска објави дека оваа постапка била „недоразбирање, а не намерно дејствување и оти истата е исправена веднаш“, пренесува Политико

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This