ПОЛСКА СЕ СПРЕМА ЗА ВОЈНА: Полската држава формира волонтерски „сили за територијална одбрана“ за борба против Русија

Поврзано

ШВЕЃАНИТЕ СЕ ЗAГPИЖEНИ: Cе помалку и веруваат на власта во бopбaтa пpoтив Koвид-19

Се намалува довербата на Швеѓаните во способноста на Владата и Агенцијата за јавно здравје да реагираат на пандемијата на...

(ВИДЕО) САЛАТА ВЕДНАШ СЕ ИСПРАЗНИ: На британски пратеник му се cлoши за време на говор

На британскиoт пратеник Алок Шарм му се слоши на говорница во британското собрание за време на неговиот говор. Останатите...

ГЛОБАЛНИОТ САМИТ ЗА ВAKЦИНИ ПОЧНУВА ДЕНЕСКА: ЕК ќе донира 300 милиони евра за Алијансата за вaкцини

Глобалниот самит за вакцини почнува денеска, а Европска комисија најави дека ќе издвои 300 милиони евра за имунизација во...

Полска продолжува со формирањето на „сили за територијална одбрана“ за борба против Русија, пишува „Нешнл интерест“

Весникот наведува дека владеачката парламентарна партија, Право и правда, секога ја опишува Русија како најголема закана за националната безбедност на земјата и од моментот на победата на изборите во 2015. постави основа за формирање на „сили на територијална одбрана“. Исто така, бившиот полски министер за одбрана Антони Мачеревиќ наведе дека потребата на регионално ниво да се организира лесна волонтерска пешадија како дополна на постоечките вооружени сили.

Освен вообичаените задачи е заштита на клучната инфраструктура и додатно обезбедување на воени цели, „силите на територијалната одбрана“ ќе се спротивстават на дезинформации, ќе одбиваат сајбер-напади, ќе ги поддржуваат патриотските идеали и ќе управуваат со ситуацијата во услови на криза или воена состојба.

Во овој момент, овие сили се сочинети од околу седум илјади луѓе, а од 2019. година се планира оваа цифра да дојде до педесет илјади.

Меѓутоа, весникот наведува дека овие мерки предизвикале несогласувања во воените кругови на земјата. Мачеревиќ пособно е критикуван поради тоа што дава предност на „силите на редовна одбрана“, а не на редовната војска.

Актуелно

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

Повеќе вести