ПОМАЛИТЕ ПАРТИИ ПРОТИВ ЗАЕВ: Сите се против предлогот на Заев, освен БЕСА, ДУИ и Зијадин Села!

Поврзано

Загарантиран oткyп и навремена исплата на земјоделските производи, нема да дозволиме никој да им го јаде тpyдoт и мaкaтa на земјоделецот

Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4 Александар Николоски, денеска на последниот ден од изборната...

(Видео) Ќе работиме со двојно повеќе cили за да ги средиме состојбите, да oбeзбeдиме обнова во секоја света во општеството

Математично прецизно ќе стигнеме до целта, развиена држава со луѓе кои имаат повеќе можности, повисок стандард и повеќе пари....

(Видео) Ќе oбeзбeдимe плус 50 проценти на плата на сите здравствени работници како награда за трудот и пoжpтвувaноcтa во cпрaвувaње со кoрoнaвиpycот

Денеска сме во посета на Штип, на последниот ден од кампањата, што туку завршивме со трибината со здравствени работници,...

Помалите партии негодуваат, експертите предупредуваат, дел од албанските политички партии се закануваат, СДСМ брка албански гласачи. Предлогот на Заев за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија предизвика вистина бура незадоволство на политичката сцена но и меѓу граѓаните.

Лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, за Сител вели дека употребата на албанскиот јазик е веќе регулирана со Уставот и нема никаква потреба за нови интервенции.

За ГРОМ, последниот предлог на Заев има за цел да ја пролонгира кризата и да разгори меѓуетнички тензии

 

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]

-Барањето на лидерот на опозицијата Зоран Заев за целосна двојазичност на територијата на државата, и градоначачникот на Струга Зијадин Села за федерализација на Македонија, е само доказ за намерите на странските заштитници, и нивните домашни слуги, за ослабнување на македонскиот политички блок, за сметка на албанскиот, и поткопување и рушење на целокупниот македонски политички систем, и неговите институции. – вели Љупчо Пренџов од ГРОМ.

 

[/kopa_block_quote]

И Социјалистите се против идејата на Заев. Од партијата велат дека за нив, воведувањето на двојазичност во општините каде што воопшто не живеат Албанци е апсолутно неприфатливо.
За Народното движење на Македонија, овој предлог е само цената на пазарењеата кои Заев ги правел на штета на македонските национални интереси

И додека македонските политички партии со исклучок на СДСМ имаат цврст став на оваа тема, во албанскиот политички блок, нема исклучоци. Сите албански партии ја поздравија идејата на Заев а дел од политичките лидери се заканија со федерализација

„Ако за ВМРО-ДПМНЕ албанскиот јазик не е рамноправен со македонскиот, тогаш Македонија нека се подели на две федерални единици – албанско и словенско говорно подрачје“ – напиша предводникот на движењето за реформи во ДПА и градоначалник на Струга, Зијадин Села.

Идејата на Заев е прифатлива и за ДУИ и за БЕСА, а од новата албанска политичка партија, уште пред неколку месеци потврдија дека со опозицискиот лидер разговарале за редефинирање на Македонија.

Од ВМРО-ДПМНЕ уште пред два дена излегоа со став дека повикот на Заев за инсталирање двојазичност може да доведе кон редфинирање и федерализација на Македонија. За експертите Уставот е прилично јасен, а предлогот на лидерот на СДСМ исклучително опасен

Заев во интервју за интернет портал на почетокот од неделата предложи, албанскиот јазик да се користи како службен јазик во сите општини во Македонија, без разлика што во најголем дел од нив, воопшто не живеат етнички Албанци.

Актуелно

Нуклеарна бomба: Заев зема peкет од 6 милиони евра!

Нова аудио снимка се појави на Јутуб на која се слуша гласот екс премиерот Зоран Заев. Снимката се појави...

ДАЛИ НЕРВОЗАТА КАЈ СДСМ Е СЕ ПОГОЛЕМА : Инцидент на собирот на СДСМ во радовишко Дедино каде реагирало обезбедувањето на Зоран Заев!

После пазарот во Тетово, Заев доживеал слична судбина и на собирот во општина Конче. Таму лично се обратил претседателот на СДСМ Зоран Заев и имало...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива Паланка. Следете го во живо...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

Повеќе вести