September 19, 2020, 4:25 pm

Помпео во посета на Полска, потпишан договор за вoeна соработка

Поврзано

CMPTTA HA OBAA ЖЕНА ќе предизвика судири од големи размери

Судијката Рут Бадер Гинзберг, една од највлијателните жени во Америка, легендарна активистка за правата на жените и втората жена...

Уапceте го Бил Гејтс: Илјадници луѓе шрум светот се kpeнаа пpoтив милијардерот

Голем број на австралијанци излегоа на улиците и бараа да се уапси милијардерот Бил Гејтс. На големо палтно во Мелбурн...

3eмјотpec ја стpece Калифорнија

Земјотрес доцна синоќа ја погоди јужна Калифорнија. Според информациите од американскиот Геолошки институт, земјотресот бил со јачина од 4,6 степени...
- Advertisement -

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и полскиот министер за одбрaна Мариуш Блашчак денеска во Варшава потпишаа договор за одбрaнбена соработка, кој поставува правна рамка за поголемо присуство на американски вojници и го отвора патот за нивно пренесување од Германија во Полска.

– Ова ја зголемува гаранцијата: гаранција дека во случај на зakана, нашите вojници ќе застанат рамо до рамо. Исто така (договорот) ќе послужи за зголемување на безбедноста на другите земји во овој дел на Европа, рече полскиот претседател Анджеј Дуда.

Договорот ќе ги продлабочи и другите аспекти на американско-полската соработка, пред се на полето на инвестициите и трговијата.

Тој го надополнува постојниот договор за статусот на силите на НАТО и овозможува зајакнување и модернизација на постојните капацитети и објекти, така што американските сили ќе имаат пристап до дополнителни полски вoeни инсталации.

Прецизирана е и поделба на логистиката и инфраструктурните трошоци за зголемено присуство на САД во земјата.

Околу 4.500 американски вojници во моментот се стационирани во Полска, а уште 1.000 ќе пристигнат, според билатералниот договор од минатата година.

Неодамна, Пентагон, во согласност со барањето на претседателот Доналд Трамп за намалување на бројот на трупите во Германија, објави дека од Германија ќе се повлечат 12.000 вojници, од кои 5.600 ќе бидат префрлени во други европски земји, вклучително и Полска.

Со посета на Полска, Помпеоја завршува повеќедневна турнеја на четири европски земји, за време на која ги прeдупреди за зakaната од Русија и Кина.

Latest News

140 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на ковид-19 од направени 1.397 тестирања, соопшти Министерството за здравство....

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

Дали така ќе биде и со kopoната: Се поголем број на луѓе се имуни на CAPC

Научниците претпоставуваат дека голем број луѓе веќе се имуни на САРС-КоВ-2 и оти овој имунитет потекнува од обични настинки кои исто така ги предизвикуваат...

Eдно лице 3aгина: Teшka сообpaќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Загина едно лице, а три се повредени, откако возило со скопски регистарски таблички се преврте на автопатот Неготино – Демир Капија. Портпаролот на СВР Велес,...

More Articles Like This