Помпео – САД гo oтфpлaaт извештајот на ОН за yбиcтвoтo на иранскиот генерал Сулејмани

Поврзано

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Училиштата остануваат затворени, учебната година во Мексико започнува со онлајн предавања

Училиштата во Мексико нема да бидат отворени за учениците кога ќе почне новата академска година на 24 август за...

Руски хакeри укpале тајните документи од САД и Велика Британија

Тајните трговски документи на САД и Велика Британија кои излегоа во јавноста во пресрет на изборите во Британија минатата...
- Advertisement -

САД го отфрлаат заклучокот на специјалната известувачка на Обединетите нации за убиства без судење (extrajudicial executions), Ањес Каламар дека американскиот атентат врз иранскиот генерал Касим Сулејмани е кршење на меѓународното право.

– Го отфрламе извештајот и заклучоците… на известувачот на ОН Ањес Каламар за американскиот воздушен напад во кој беше убиен Касим Сулејмани, командант на Исламската револуционерна гарда. Заклучоците на госпоѓа Каламар се лажни, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Тој додаде дека нападот бил извршен во согласност со неприкосовеното право за самоодбрана на САД.

Според Каламар, неконтролираната употреба на вооружени беспилотни летала се закана по светската безбедност, а убиството на Сулејмани довело до опасност од меѓународен конфликт. САД го извршиле нападот без да го информариаат Ирак, со што го нарушиле територијаниот суверенитет на таа земја.

Помпео наведе дека нападот бил инициран по ексалација на воени напади во претходните месеци од страна на Исламската Република Иран и поддржаните од неа милитанти врз американски сили и интереси на Блискиот Исток.

– Нападот беше изведен да се спречи понатамошната иранска поддршка за напади врз САД и американските интереси и да се деградираат способностите на Кудс, истакна Попмео.

На 3 јануари годинава во близина на аеродромот во Багдад убиени се генерал Касим Сулејмани од елитните сили Кудс на Исламската револуционерна гарда, и Ебу Мехди ал Мухандис, постар командант на ирачките Народни единици за мобилизација. Во нападот, покрај Сулејмани и иранските офицери, загинаа вкупно 10 лица, од кои петмина од Ирак.

Нападот уследи само еден дека откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД секогаш ќе ги штити американските дипломати, воени службеници и сите Американци.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This