September 28, 2020, 10:49 pm

Помпео тргнува на мисија против „Хуавеј“ во Европа

Поврзано

Итна седица на Советот за бeзбедност на ОНН поради вoeниот cyдир помеѓу ерменската и азербејџанската apмија

Советот за бeзбедност на Обединети нации на барање на европските држави утре ќе одржи итна седница за Нагорно-Карабах, каде...

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри...

Вирусот мутира, не помагаат ни маските ни дистанцата

Научниците во Хјустон објавија студија за над 5.000 генетски секвеенци од коронавирусот, која открила непрекинато ширење на мутации од...
- Advertisement -

Американскиот државен секретар Мајк Помпео планира да посети неколку држави од Централна Европа кон средината на август, вклучувајќи ја и Словенија, со која САД сакаат да потпишат билатерални изјави за неопходните безбедносни услови за воведување на мобилната мрежа од петтата генерација (5G), јавуваат словенечките медиуми.

Информациите дека Помпео ќе ја започне својата европска турнеја, чија формална рамка го поврзува одбележувањето на крајот на Втората светска војна со крајот на Студената војна, во Прага на 11 август, за прв пат беше објавена од чешки портал.

Наводно, разговорите на државниот секретар на САД со сојузничките земји и членките на НАТО треба да содржат прашања од новата дигитална структура, вклучително и изградбата на мрежата 5G, а планирано е потпишување на заедничка декларација за безбедносните услови за инфраструктурата 5G во Европа, пренесува Хина.

Текстот на нацрт-декларацијата, според словенечката агенција СТА, предвидува безбедносна проверка на корпорациите кои нудат 5G технологија , транспарентност на нивната сопственичка структура, без оглед дали тие ги почитуваат правата на интелектуална сопственост и законите поврзани со транспарентноста на корпоративното управување.

Соединетите држави веќе потпишаа слични заеднички изјави со Полска, Романија, Естонија и Летонија, а нивната цел е, меѓу другото, да ја потенцираат важноста на безбедни дигитални мрежи на ниво на Европската унија и НАТО.

Иако неговото име не е директно наведено во нацрт-документот, целта на изјавата е веројатно намерата да се наметнат ограничувања на кинескиот технолошки гигант Huawei, со оглед на тоа што американскиот претседател Доналд Трамп се обидува да ги одврати сојузниците од правење бизнис со Кина и „Хуавеи“ заради наводниот безбедносен ризик и потенцијалот за шпионажа на штета на кинеските власти.
Засега нема официјални потврди за посетата на Помпео и разговори за 5G технологија , забележува Хина.

Latest News

Ковачки: Некој сака да заборави дека СДСМ беа лојални поcлушници на Белград

Полковникот и член на Извшрниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки во своето готување во телевизија Алфа истакна дека некој...

Ковачки: Шекеринска доби на подарок од Боки 13 кондури од 2 илјади евра, а го лaжaт народот со ваучери од 6 илјади денари

Говорејќи за ckaндалите на актуелната власт, полковникот Драган Ковачки ја потсети јавноста на подароците кои ги добивала Радмила Шекеринска од Боки 13 како и...

Докторатот на Јетон Шаќири на 21 година бил тexничка гpeшкa

Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, денеска на првата официјална прес конференција соопшти дека дошло до техничка грeшка при поднесување на документите на мојата...

Се огласи Пандев за состојбата со коронавирусот во клубот

Вечерва излезе веста за хаосот со Ковид-19 во екипата на Џенова. Имено, во Џенова се потврдени дури 14 случаи (8 фудбалери). Со оглед дека следи...

Мижите и се ситите на нeпрaвдaта врз Јанкуловска, ама аплаудирате на kpиминал и kopупција овие две години

Сите што мижите и се ситите на нeправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвop за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите...

More Articles Like This