November 28, 2021, 6:08 pm

ПОПОСКИ СЕ СРЕТНА СО ЛАВРОВ: Истакнат заедничкиот интерес за натамошен развој на руско македонската соработка во многу сфери

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Русија Никола Попоски и Сергеј Лавров имаа средба на маргините на 71 сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.

lavrovpoposki

Притоа, како што е соопштено, тие разговарале за „билатералните односи, заедничките планирани акции, како и за размена на мислења за најважните меѓународни проблеми“.

„Имајќи ја предвид македонската неутралност спрема политиката на ЕУ за санкциите против Русија, двете страни го нагласија заедничкиот интерес за натамошен развој на руско македонската соработка во многу сфери“, цитира руската новинска агенција ТАСС претставник на руското министерство за надворешни работи.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Најмалку 19 зaгинaти и над 30 повpeдени откако автобус влета во куќа во малиот град Сан Хозе Ел Гард во Мексико

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус...

More Articles Like This