September 19, 2020, 5:21 pm

Популацијата на слонови во Кенија конечно со позитивен раст

Поврзано

CMPTTA HA OBAA ЖЕНА ќе предизвика судири од големи размери

Судијката Рут Бадер Гинзберг, една од највлијателните жени во Америка, легендарна активистка за правата на жените и втората жена...

Уапceте го Бил Гејтс: Илјадници луѓе шрум светот се kpeнаа пpoтив милијардерот

Голем број на австралијанци излегоа на улиците и бараа да се уапси милијардерот Бил Гејтс. На големо палтно во Мелбурн...

3eмјотpec ја стpece Калифорнија

Земјотрес доцна синоќа ја погоди јужна Калифорнија. Според информациите од американскиот Геолошки институт, земјотресот бил со јачина од 4,6 степени...
- Advertisement -

Популацијата на слонови во Кенија се има дуплирано од 1989 до денес, изјави Министерот за Туризам Наџиб Балала.

На светскиот ден за заштита на слонови, Кениското здрузение за заштита на слонови одржа настан за да се прослави зголемувањето на бројот на слонови во Кенија.

„Властите успеаа да го намалат ловокрадството, големиот труд за да се намали ловот на слонови помогна во дуплирање на нивната бројка во последниве три децении.Имавме само 16,000 слонови во Кенија во 1989 година но до 2018 година тие бројат повеќе од 34,000, “ изјави директорот на националниот сервис за дивиот свет на Кенија; Џон Ваверу.

„Во минативе неколку години успеавме да го намалиме ловокрадството“ додаде тој.

За време на настанот министерот Балала помогна во бележење на еден мажјак и даде име на две новородени слончиња.

„Денес исто ја лансираме кампањата за именување на слонови, преку кои ке се собираат средства за да се издржуваат Ренџерите кои ги чуваат слоновите.Само оваа година, имаме 170 новороденчиња.“ Додаде Балала.

Бројот на ловени слонови во Кенија во 2020 година е значително намален од претходните години – само седум годинава, во споредба со 34 во 2019 година и 80 во 2018 година.

Но сепак, во Африка како целина бројките кажуваат потрагична приказна.Ловокрадството има ужасен удар на слоновската популација во текот на годините.Африка беше дом на 1,3 милиони слонови, а бројката денес едвај достигнува 500,000.Се проценува дека помалку од 30,000 слонови денес живеат во природата.

Latest News

Национално единство во Македонија, благодарение на нaпaдитe од Бугарија?

Бугарскиот меморандум со кој се блокира членството на Република Македонија во Европската Унија се чини ги сруши сништата и...

За сите родители и ученици: Ова протоколот за следење на наставата

Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон кои ќе треба да се...

140 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на ковид-19 од направени 1.397 тестирања, соопшти Министерството за здравство. По градови, новите случаи се...

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

More Articles Like This