Поради двајца позитивни ykинaт воздушниот сообраќај помеѓу Австралија и Нов Зеланд

Поврзано

- Advertisement -

Властите во Нов Зеланд одлучија од недела на полноќ да го укинат воздушниот сообраќај со Австралија поради страв од нов бран ширење на коронавирусот од Сиднеј.

Во четврток е блокиран авиосообраќајот откако еден пар бил позитивен на Ковид-19, а немал никакви контакти со ризични групи, пренесува Ројтерс.

Веднаш потоа во Синдеј се засилени антиепидемиските мерки и покрената е кампања за тестирање на што поголем број луѓе.

Министерот за Ковид-19 во владата на Нов Зелан најавил дека воздушниот сообраќај со Нов Јужен Велс ќе се обнови откако здравствените власти ќе потврдат дека ризикот од епидемија е низок.

Latest News

Cyдcкa oдлyкa пpoтив „AcтpaЗeнeкa“ зa нeиcпopaчaнитe вakцини

Првостепениот суд во Брисел денеска одлучи дека фармацевтската компанија Астра Зенека има рок до 27 септември да ги испорача...

More Articles Like This