ПОРАДИ ЕНОРМНОТО ЗАГАДУВАЊЕ: Училиштата и градинките да ја следат состојбата и да ја организираат работата во интерес на безбедноста на децата

Поврзано

Почина пациентот зaразен со коpoнавирус кој пpeтепа медицинска сестра

С.К (82), кој ја претепал медицинската сестра Н. О. (32) во Ковид болницата на Клиниката за рeхабилитација на Клиничкиот...

(Видео) Инцидент на српскo-унгарската граница, стотина мигранти ја нападнале полицијата во обид нacилно да влезат во Унгарија

Група од околу 100 мигранти се обиделе илегално да преминат во Унгарија недалеку од граничниот премин Решка (Хоргош) на...

Албанија ги прикрива реалните бројки на зaразени со Ковид-19?

Во Албанија расте бројот на заразени со Ковид-19, оздравени,но и на починaти лица. Во последното деноноќие регистрирани се...
- Advertisement -

Министерството за образование препорача предучилишните установи, основните и средните училишта да ги следат информациите за загадување на воздухот и да ја организираат нивната работа на најдобар начин и во интерес на заштита на безбедноста и здравјето на децата, учениците и вработените.

Во писмото до образовните институции се вели дека особено внимание треба да се посвети на времето и должината на престојот на отворено, особено во раните утрински и вечерните часови.

„Поаѓајќи од општите принципи на образование и воспитание и во согласност со пропишаната автономија на институциите, посочуваме дека воспитно-образовната работа или воспитно-образовната работа може да се остварат, меѓу другото, преку планирање и спроведување на соодветни активности, програми и проекти, почитувајќи ги спецификите на локалните средина “, се вели во меморандумот.

Се додава дека во случај на промена во училишниот календар, треба да се информира надлежната училишна администрација.

Latest News

Играјте на сигурно и нема да зaжaлитe

Овен Не дозволувајте ситните кавги со колегите да ве исфрлат од такт. Кога ќе забележите дека сте налутени, повлечете се...

За време ekcплозијата во Бејрут новинарка имаше интервју: Погледнете што се случи (Видео)

Еkcплозијата што однесе преку стотина животи во Бејрут и беа повредени преку 7.000 лица, беше голем шоk за светската јавност. Се повеќе видеа излегуваат...

Борисов најави повлекување: Не сум Радев да се радувам кога луѓе се тeпaaт на улиците

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да...

Почина писателката Исидора Бјелица

Писателката Исидора Бјелица почина денеска во Белград на 52-годишна возраст. Бјелица починала во домот на своите родители. Во 2012 година на писателката и беше дијагноситициран...

Денеска е Св. мaченичkа Христина која пocтpaда за Хpиста во третиот век

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 јули. Денеска е Св. маченичка Христина. Света Христина по род беше од градот Тир и беше ќерка...

More Articles Like This