August 13, 2020, 4:11 am

Поради зголемениот број на новозаразени, Грција воведува задолжителна маска во сите затворени простори, ограничувања за свадби и ноќни клубови

Поврзано

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското...

Рекорден број новoзaболeни во Грција, двојно зголемен и бројот на пaциенти на интeнзивнa нега

Во Грција денеска се регистрирани 262 нови случаи на kopонавирус, што е нaјмногу од почетокот на пaндeмијата, а пoчинaлe...
- Advertisement -

Поради зголемениот број нови случаи на Ковид-19 и поради појавите на опуштеност и непочитување на превентивните мерки, грчката Влада, презема дополнителни мерки, како што се задолжително носење маска во затворени простори, забрана за посети во Домови за стари лица и болници, дозволени најмногу 100 лица на свадби, крштенки и погреби, забрана за одржување панаѓури, забрана за стоење во ноќните клубови, јави дописничката на МИА од Атина.

Кусо откако Националната организација за јавно здравје попладнево соопшти 78 нови случаи на Ковид-19, највисока бројка во изминатиот период, заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, ги соопшти новите, дополнителни мерки.

Во изминатите денови се забележува опуштеност во однос на почитувањето на мерките и појави на собирања и гужви кои се отсликуваат во порастот на случаите. Само денеска имаме 78 нови случаи и затоа е неопходно да се преземат дополнителни мерки, рече Хардаљас.

Поконкретно, од утре до 31 август во сила се: задолжително носење маска во сите затворени простори, вклучувајќи ги и црквите; забрана за организирање на традиционалните фестивали со жива музика т.н. панаѓури; продолжување на мерките за одржување растојание на плажите; продолжување на превентивните мерки кои важат за приватните јахти и туристичките бродови.

Во однос на маските, постои силна препорака, до 15 август, да се користи и на отворен простор доколку е невозможно одржувањето растојание.

До 15 август се откажуваат сите посети во центрите за нега на стари лица, како што се старечките домови, во центрите за бездомници и бегалци, како и во болниците.

Од понеделник до 15 август на свадбите, крштевките и погребите дозволено е присуство на најмногу 100 лица со почитување на веќе постоечките здравствени протоколи.

Ова мерка веројатно доаѓа по информациите дека дел од новите случаи во Грција, регистрирани во изминатите денови се кај гости на свадби.

Епидемиолозите во Грција, во изминатиот период изразуваа особена загриженост за ситуацијата во ноќните клубови, во баровите и слично, каде што на забавите не се почитуваа мерките за одржување растојание, па така, од понеделник, до следната недела 9 август, забрането е стоење во кафулињата и ноќните клубови.

Меѓу мерките кои што денеска ги соопшти Хардаљас е и продолжувањето на прекинот на авионските и морските поврзувања на Грција со Северна Македонија, Албанија и Турција, до 15 август 2020 година, како и одлуката што се однесува на копнените граници.

За влез преку Промахонас (Кулата) задолжителен е негативен тест направен 72 часа пред патувањето, а истото важи за оние кои авионски пристигнуваат во Грција од Бугарија, Романија и Обединетите Арапски Емирати.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This