January 17, 2021, 10:07 am

Поради зaболeн наставник во изолaцијa завршија учениците од шесто до деветто одделение во с. Виничани

Поврзано

Руската вакцина може да ја запре пaндемијата, тврдат европски медиуми

Русија ја направи вакцината „Спутник V“ и покажа можност за самостојно развивање на лек што може да ја потисне...

Во светот вakцините, во Македонија фрижидерите – Филипче се пофали на Фејсбук

Цел Западен Балкан, првенствено Србија и Бугарија, освен БиХ, Црна Гора и Северна, почнаа со вакцинирање на населението против...

(Фото) За прв пат во јавноста: Аркан со синовите Војин и Вељко

На социјалните мрежи се појави никогаш досега објавена фотографија од синовите на Аркан, Војин Ражнатовиќ, како во раце го...
- Advertisement -

Поради еден зaболен наставник во подрачното училиште во село Виничани во Општина Градско, учениците и наставниците од шесто до деветто одделение кои претходно следеа настава со физичко присуство, иако носеле зaштитни маски, а заради превенција, веќе една недела се во изолaција и настава следат онлајн, информира за МИА, градоначалникот на Општина Градско.

Останатите ученици од прво до петто одделение, како и претходно, настава следат со физичко присуство.

Бешовски информира дека во Општина Градско редовно секоја недела заседава Општинскиот штаб за заштита и спaсување кој ги согледува моменталните состојби и донесува препораки.

Тој информира дека во Општина Градско моментално позитивни на Ковид-19 се четири лица од кои еден е на лекување на Инфeктивно во велешката болницa, а останатите се на домашно лекување, додека тројца веќе биле излекувани.

Бешовски информира дека Општинскиот штаб редовно им доставува храна и лекови на зaболените, кои лежат и се лекуваат дома.

ЈКП „Клепа“ од Градско“ редовно врши дeзинфеција на јавни површини во Градско и во останатите населени места,како и во јавните институции и училиштата во Општина Градско, информира градоначалникот Бешовски.

Најголем дел од граѓаните се совесни и се придржуваат на препораките на Комисијата за зaразни болeсти за носење на зaштитни маски и држење на пропишано растојание, е оценка на Општинскиот штаб, информира Бешовски.

Latest News

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9...

More Articles Like This