ПОРАДИ МAЛВEРЗAЦИИ ВО ХРВАТСКИ ШУМИ: Уaпceнa поранешната градоначалничка на Книн, Јосипа Римац

Поврзано

Пopaнeшниoт гeнepaлeн ceкpeтap нa HAТO, Џорџ Робертсон – „Бугарија дa гo ykинe вeтoтo зa Македонија“

Претседателот на Евроатлантскиот клуб и поранешен министер за надворешни работи на Бугарија, Соломон Паси, го поддржа повикот на Роберсон...

Вучиќ: Наскоро една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека „една голема сила наскоро ќе започне со официјално барање за повлекување...

Дeнecкa ќe бидe пpeзeнтиpaн плaнoт зa oтвopaњe нa тypизмoт вo Грција – ќe бидaт oтвopeни и гpaничнитe пpeмини co Мaкeдoниja

Планот на грчката Влада за безбедно отворање на туризмот, како и кампањата на грчката национална туристичка организација, вечерва ќе...
- Advertisement -

Хрватската полиција денеска ја уапси поранешната градоначалничка на Книн, Јосипа Римац од Хрватската демократска заедница (ХДЗ), поради малверзации во Хрватски шуми.

Станува збор за изградба на ветерници во Книн, што биле планирани во периодот кога Римац била на чело на Книн.

Претходно, претседателот на Управата на Хрватски шуми, Крунослав Јакопчиќ, беше уапсен под сомнение за злоупотреба на својата должност и за трговија со влијание.

– Ова ни причини корпоративна штета, но тоа нема да влијае на нашиот бизнис, соопштија од хрватската Управа за шуми.

Десетина лица се вклучени во истрагата под сомнение дека сториле неколку кривични дела, но деталите се уште не се познати.

Latest News

Пopaнeшниoт гeнepaлeн ceкpeтap нa HAТO, Џорџ Робертсон – „Бугарија дa гo ykинe вeтoтo зa Македонија“

Претседателот на Евроатлантскиот клуб и поранешен министер за надворешни работи на Бугарија, Соломон Паси, го поддржа повикот на Роберсон...

More Articles Like This