ПОРАДИ НИСКИТЕ ПЛАТИ: Нема кој да ја контpoлира ОТА

Поврзано

Нуклеарна бomба: Заев зема peкет од 6 милиони евра!

Нова аудио снимка се појави на Јутуб на која се слуша гласот екс премиерот Зоран Заев. Снимката се појави...

Ахмети пред Собрание: Тука ќе го избереме премиерот Албанец

Кампањата за изборите на 15 јули ја започнавме во Преспа, а ја заокруживме синоќа во Охрид, не случајно. На...

(ВИДЕО) Заеви пакуваат куферите, купуваат куќи во Грција, а фирмите ги селат во Бугарија

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоиловски денеска на прес конференција кажа дека Зоран Заев нема одговор за селењето на бизнисите...

Нема да се објавува нов оглас за втор технички експерт за постојана поддршка во Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите, се додека не биде потпишан договор за консултантски услуги со првиот веќе избран експерт, заклучија на денешната седница членовите на собраниската Комисија за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите.

Претседателот на Комисијата Емил Димитриев информираше дека на веќе објавениот оглас за втор експерт не се пријавил никој затоа што, рече, дecтимулирачки влијаел фактот што се уште не е ангажиран и првоизбраниот експерт поради спорот околу утврдувањето на неговиот надомecток.

За да се надмине овој спор предложено е законски да се регулира односно во веќе изгласаниот Закон за следење на комуникациите да се прецизира дека експертите ќе добиваат надоместок од една просечна плата, за разлика од членовите на Граѓанскиот совет чиј надоместок е две просечни плати во државата. Како што беше речено на денешната седница овие предлози не биле прифатени од страна на МВР со образложение дека Граѓанскиот совет е тој што треба да даде мислење и по ова прашање. Според членовите на собраниската комисија не е логично тие да добиваат задачи од страна на граѓанскиот совет, туку треба да самостојно да работат. Во таа насока, Димитриев меѓу другото посочи дека Граѓанскиот совет располага со девет милиони денари годишен буџет.

Претседателот на комисијата Димитриев е оптимист дека оваа точка набргу ќе биде ставена на деневниот ред на собраниската Законодавно – правна комисија, законот ќе биде донесен и со тоа ќе се деблокира ангажманот на техничките експерти.

На седницата беше усвоен и Извештајот за извршениот надзор во Оперативно техничката агенција – Скопје, во присуство на директорот Зоран Ангеловски.

Актуелно

Нуклеарна бomба: Заев зема peкет од 6 милиони евра!

Нова аудио снимка се појави на Јутуб на која се слуша гласот екс премиерот Зоран Заев. Снимката се појави...

ДАЛИ НЕРВОЗАТА КАЈ СДСМ Е СЕ ПОГОЛЕМА : Инцидент на собирот на СДСМ во радовишко Дедино каде реагирало обезбедувањето на Зоран Заев!

После пазарот во Тетово, Заев доживеал слична судбина и на собирот во општина Конче. Таму лично се обратил претседателот на СДСМ Зоран Заев и имало...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива Паланка. Следете го во живо...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

Повеќе вести