September 24, 2020, 5:56 pm

ПОРАДИ ОВА СОРОС И ЕСТАБЛИШМЕНТОТ НЕ ГО САКААТ ТРАМП: Отсега САД нема да се наметнува на другите нации, ќе бараме сојузници но не насилно!

Поврзано

Затвop за зapaзените со кopoнавирус кои дале лaжни информации

Затвор од три месеци до две години им се зakанува на зарaзените со Ковид-19 во Турција, кои даваат нeточни...

Силен зeмјотрес во Истанбул

Зeмјотрес со јачина од 4,2 степени го постpeсе Истанбул и околните области, јавија турските медиуми. Земјотресот е регистриран од Дирекцијата...

(Видео) Филм или штo?: Пoлицaeц пpизнaл дeкa вo cвoјaтa кapиepa нeмa видeнo вaквo нeштo

Австралиски возач (21) бил фатен како шмрка бела материја, веројатно кокаин, додека возел на пат недалеку од Сиднеј. Тој беше...
- Advertisement -

Во неговиот прв говор како Претседател на САД, Доналд Трамп изјави дека ќе ја возобнови земјата, и ќе го определи курсот по кој ќе се движи целиот свет. САД повторно ја враќа власта од Вашингтон назад во рацете на Американскиот народ, вети Трамп

tramp_zakletva2

„Ја враќаме власта од Вашингтон, и ви ја даваме вам, народот“, рече Трамп.

САД потроши трилиони долари надвор од земјата, додека нашата сопствена инфраструктура пропаѓаше, рече Трамп. Богатството на средната класа на САД беше украдено од нивните домови и редистрибуирано насекаде низ светот, додаде тој. САД мора да се заштити себеси од другите земји кои ги земаат американските работни места, заклучи новиот претседател на САД.

„Сега сме сплотени во голем национален напор одново да ја изградиме земјата. Заедно ние ќе го определиме курсот на Америка и светот во наредните години. Од сега натаму, секогаш ќе биде Америка на првото место!“ прокламираше Трамп. „Јас ќе се борам за вас со секој здив во моето тело и никогаш нема да ве разочарам. Ќе ги вратиме нашите соништа.“

Трамп рече дека САД нема да бара да го наметнува сопствениот начин на живот врз друите нации, но ќе биде пример за тоа како треба.

„Не бараме да го наметнеме нашиот начин на живот врз никого“, рече Трамп. „Наместо тоа, ќе оставиме да свети како пример. Ќе блескаме за сите да не следат“.

Трамп се заколна да го обедини светот против радикалниот ислам: „Ние ќе ги зајакнеме нашите стари сојузи и ќе формираме нови – ќе го обединиме цивилизираниот свет против радикалниот Исламски тероризам, кој ќе го збришеме од лицето на Земјата. Победата над ИСИС и друи радикални Исламистички терористички групи ќе бидат нашиот најголем приоритет“, се вели во планот на Трам. „Да ги победиме и уништиме тие групи, ние ќе бараме агресивни заеднички воени коалиции и операции кога тоа ќе биде потребно.“

Latest News

Мизрахи до СДСМ: „Знам дека нематe сpам, но Македонија се срaми од вас“

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи одговори на oбвинyвањата од СДСМ: „Мизрахи ја зaгрози македонската европерспектива е во превод Евреите се...

Град Скопје ќе потpoши 200 000 евра за новогодишно украсување

Град Скопје денеска го објави тендерот за новогодишно украсување на улиците, булеварите и плоштадите низ градот. Проценетата вредност на договорот е 200.000 евра без ДДВ. „Декорирањето...

(Видео) Откриена лабараторија за kaнабиc во скопско Визбегово

На 24.09.2020 околу 15 часот, по претходно добиени оперативни сознанија на Единицата за нeдозволена трговија со дpoга-СВР Скопје,во с.Визбегово, Скопје, извршени се прeтреси во...

Италија ќе воведе „црвени зони“ поради поpaстот на случаи со Ковид -19

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека владата не предвидува воведување нов kapантин на територија на цела држава, како што беше случај за време на...

ЕУ со yлтиматум за Албанија: Унијата побара Уставниот cyд да профункционира пред првата меѓувладина конференција

Европската унија уште еднаш ги повика албанските власти да го стават во функција Уставниот cуд, кој не функционира речиси три години. Комесарот за проширување и...

More Articles Like This