October 20, 2021, 11:04 pm

Поради ситуацијата во Авганистан, Меркел ја откажа посетата на Израел

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел го откажа своето патување во Израел, кое се планира да трае од 28 до 30 август, поради напнатата ситуација во Авганистан, изјави денеска портпаролот на германската влада.

Информацијата за откажувањето на нејзината посета ја потврди и портпаролот на израелскиот премиер Нафтали Бенет.
„Двете страни се согласуваат дека посетата на канцеларката ќе биде договорена подоцна“, рече портпаролот, пренесува Ројтерс.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This