ПОРАДИ СТРАВ ОД ЕПИДЕМИЈАТА: Франција и Русија ќе ги евакуираат своите државјани од Вухан

Поврзано

Инцидeнт во иранската нyклeaрнa централа Натанц, oштeтeн е објект во изградба

Во нуклеарната електрана Натанц во Иран се случи „инцидент“ при што е оштетен објект во изградба, но тоа не...

Во пpитвop во Индија татко и син пpeтeпaни до cмpт, yaпceни петмина пoлицaјци

Индија уапси петмина полицајци обвинети за смртта на татко и син во полициски притвор, изјави денеска висок истражен службеник,...

Најмалку двајца зaгинaти во двојна eкcплoзијa пред вoeнa бoлницa во Авганистан

Две лица загинаа, а осум се повредени во двојна експлозија во близина на воена болница во авганистанската северна провинција...

Франција планира да ги евакуира француските државјани кои останале во Кина, откако кинеската Влада реши да воведе карантин за градот Вухан по избувнувањето на коронавирусот, објавија кинеските медиуми, повикувајќи се на електронско писмо од францускиот конзулат.

– Генералниот конзулат во соработка со локалните власти планира да воспостави автобуска линија што ќе им овозможи на француските државјани и нивните сопружници и деца, без разлика дали имаат кинеско или некое друго државјанство да заминат од Вухан во Чангша – се вели во имејлот од Конзулатот.
Руската амбасада во Кина, исто така, соопшти дека се во контакт со кинеските власти за евакуација на своите државјани од Вухан.

Претходно САД почнаа постапка за евакуација на своите државјани од Вухан, каде изби епидемијата на најновиот смртоносен коронавирус.

Актуелно

Кичеец ја негирал точноста на објавените аудио-снимки на кои се слуша неговиот глас

Денес Зоран Милевски-Кичеец бил повикан во полициската станица Карпош заради аудио-снимките кои беа објавувани на „ЈуТјуб“ а на кои...

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се води класичен линч и очигледен...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Повеќе вести