ПОРАДИ KOPOHAВИРУCOT: Германија забpaни извоз на заштитни маски

Поврзано

ПАНДЕМИЈАТА НЕ Е ЗАВРШЕНА: Забележано зголемување на бројот на заразени по олеснувањето на мерките

Во некои земји е забележано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот по олеснувањето на мерките, предупредува Светската здравствена...

СЕ ЗБОГАТИЈА ОД ПАНДЕМИЈАТА: Заработија милијарди додека многумина едвај преживуваат

Додека на многу луѓе во светот пандемијата на коронавирусот им донесе финансиски проблеми, милијардерите во САД станаа уште побогати. Според...

СЗО СО НОВИ ПРЕПОРАКИ: Еве какви маски е најдобро да се носат за заштита од ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги ажурираше своите упатства и им препорача владите да ги замолат сите да носат...

Германија го забрани извозот на медицинска заштитна опрема за да се спречи кусокот од вакви материјали и да се обезбедат навремени испораки во болниците и ординациите, како дел од напорите да се спречи ширењето на коронавирусот, соопштија денеска официјални лица.ж

Одлуката ја донесе владината работна група за епидемија од коронавирусот, а забраната за извоз стапи на сила веднаш, изјави портпаролот на Министерството за економија, пренесува хрватски „Индекс“.

Забраната за извоз се однесува на сите видови на медицинска заштитна опрема, вклучувајќи заштитни маски, медицински раквици и заштитна облека, соопшти Министерството за здравство.

Исклучоци се можни само под строги услови – истакнаа здравствените власти.

Германија досега регистрираше 240 случаи на инфекција со коронавирус, која се појави кон крајот на минатата година во Кина, и оттогаш се рашири низ целиот свет, предизвикувајќи смрт на скоро 3.200 луѓе. Засега не се пријавени смртни случаи поврзани со инфекција од коронавирус, пренесува „Ројтерс“.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести