August 11, 2020, 2:12 pm

ПОРАДИ KPИЗАТА ВО СИРИЈА: Итна средба на Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган

Поврзано

Oвa се дeтaлитe, Рycката вakцина гapaнтира имyнитeт до 2 гoдини

Луѓето кои ќе ја примат новата руска вакцина против Ковид-19 ќе бидат имуни на новиот коронавирус до две години,...

Bo Иpaн yaпceни пeт лицa пoд o6винeниe зa шпиoнaжa

Иранските власти денеска соопштија дека во изминатите неколку месеци уапсиле петмина Иранци под обвинение за шпионажа. Тие се товарат дека...

Либанcкaта влада поднecе ocтавка, пpoтecтите продолжувaaт

Под се поголем притисок од јавноста поради катастрофалната експлозија на пристаништето владата на Либан денеска поднесе оставка. Насилните протести...
- Advertisement -

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, ќе се сретнат на 5 или 6 март, соопшти денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.


Тој пред новинарите во Анкара изјави дека прашањето за kpизата во сириската провинција Идлиб може да се рeши само на средба на двајцата претседатели.

„Работиме на тоа. Состанокот ќе се одржи на почетокот на март, или на 5 или 6 март“, рече Чавушоглу.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, потврди дека Путин и Ердоган разговарале по телефон за можна средба. – Во моментов се работи на одржување средба меѓу претседателот Путин и претседателот Ердоган во Москва на 5 или 6 март, додаде Песков.

Latest News

Bpие од Koвид во 5 града во Македонија

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10,...

(Видео) Бaнкapcкиoт и финaнcиcкиoт ceктop тoнaт пpeд pacпaд, влacтa се 6opи за фoтeлjитe и 6изниcитe

Покрај секојдневните театри на Зоран Заев и СДСМ околу формирањето на парламентарното мнозинство, покрај секојдневното занимавање на власта со помалку или повеќе пикантерии, жолт...

Македонците би се вakцинирале само со руска вakцина

Русија денска и официјално ја стави во употреба првата вакцина против коронавирусот во светот. Според руските доктори вакцината ќе нуди заштита од вирусот и...

Oвa се дeтaлитe, Рycката вakцина гapaнтира имyнитeт до 2 гoдини

Луѓето кои ќе ја примат новата руска вакцина против Ковид-19 ќе бидат имуни на новиот коронавирус до две години, соопшти руското Министерство за здравство. –...

(Фото) Aнa Cтoјaнoвa вo тaнгa 6икини ce пoфaли штo и пoшлo oд paкa дa нaпpaви 6eз мaкa

Оние дами кои немаат јавна професија (водителка, актерка, пејачка, манекенка…), а се познати и популарни во јавноста обично ги нарекуваат старлети. Ана Стојанова не...

More Articles Like This