ПОРАКА ДО ГРЧКИТЕ ХИСТЕРИЧНИ ВЛАДИЦИ: Монахињите од манастирот во Слепче со порака до грчките владици кои протестираат за името!

Поврзано

ГОСПОД ЌЕ ГИ ЧУВА ДЕЦАТА: Родителите во државни фирми мора да одат на работа, на тие во приватен сектор им се заканува отказ ако...

Родителите од понеделник ќе се соочат со голем проблем со чување на децата откако Владата објави дека завршува седењето...

Велат не нема, но еве сме по цел свет- Македонци од Америка во маици со лик на Делчев

Македонски иселеници во Соединетите Американски Држави носејќи маици со ликот на македонскиот револуционер Гоце Делчев порачаа: Велат не нема,...

(Видео) МИХАИЛОВ: На Китка се врши невидено голема сеча на дрва?

Тортевски вели дека СДС биле мрзеливи. Слушајќи го, мене нешто друго ме загрижува во неговата изјава? Тортевски вели дека...

Сестринството при Слепченскиот Претеченски манастир напиша неколку стихови посветени на свештениците и владиците од Грчката православна црква, кои деновиве секојдневно се на улица и протести против правото на идентификација на македонскиот народ – пренесе порталот „Религија“

-Христијанинот на злото со зло не враќа, он се моли за своите непријатели. Но секогаш ќе остане зачуден кога од оние од кои очекува да слушне зборови духовни, слушне зборови светски кои припаѓаат на самољубието и од него произлезената гордост, стои во образолжението на напишаните стихови, насловени како „Драма“.

Драма

Многуглаголиви говорници
повишиле гласови до небеси,
рашириле раце до немајкаде
мисли им одлутале во беспаќе.

Се собрале, се набрале,
не знаејќи што да прават со себе
откако на себе заборавиле
а на Бога не се сетиле
тргнале да се наситуваат
со ум надалеку да лутаат.

Драма запишуваат Ангелите
за човекот и неговата ненаситност
на тоа зачудени останаа демоните
каде се оди човекот и неговата гордост.

Земја им треба на луѓето
да прошират ниви и градини,
ширина им треба на безумието
за око ненаситно поголеми залаци.

Ако ги прашуваш
нема да знаат да одговорат,
ако за причина ги испитуваш
од објаснувања ќе се уморат,
а всушност, прошепоти Ангелот,
едни до други не научија да живеат
па така им одлетал погледот
на места каде страсти одлучиле да се прошират.

Моето мое е,
твоето мое е,
содржина е на оваа драма
за да причината нема мана
кога земјата ќе изнедри места лесни
кои ќе послужат за гробови пресни.

Крај нема човековата самотија
кога војна прифаќа со леснотија,
но не таа која поглед има кон Небото,
туку таква која не ја памети ни морето.

Заштити, спаси и сочувај
Боже со Твојата Благодат!

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести