Поранешен зaтвopeник yби 27 годишна девојка додека таа седела на маса со друг маж во Врање

Поврзано

Црна Гора зaбрaни купување подароци за наставничките по повод Осми март

Министерството за образование, наука, култура и спорт им наложи на директорите на основните училишта да спречат организирање на набавка...

Ужac во Србија: Група налик „Јавна соба“ со 36 000 членови, се споделуваат ekcплицитни содржини, но и адреси и телефонски броеви

Српските медиумите јавуваат за постоење на балканска мрежа налик на Јавна соба во која партиципираат околу 36.000 мажи од...

Ќе има ли летово море? Грција очекува туристичката сезона да започне од мај

Се надеваме дека во мај, кога ќе бидат вакцинирани нашите сограѓани над 60 години ќе можеме постепено да го...
- Advertisement -

Полицијата во Врање трага по Марјан Стаменковиќ (47), под сомнение дека претходниот ден ја убил Сара Асановиќ (27), поранешна победничка на фестивалот за избор на убавина „Каранфил девојче“. Стаменковиќ е обвинет за убиство на Сара на бензинска пумпа во овој град додека таа седела на маса со друг маж.

Убиецот околу 18 часот испукал шест истрели од пиштол во Сара, а безбедносните камери снимиле сè.

Девојката им подлегнала на повредите на самото место. Граѓаните на Врање се шокирани, бидејќи убиството се случило на прометно место во раните вечерни часови.

Според српските медиуми се шпекулира дека истражните органи сметаат дека мотивот за злосторството е заради страст и љубомора.

Според неофицијални информации, Марјан Стаменковиќ (47) поминал 12 години во затвор за убиството. Тој беше ослободен од затвор во јануари.

Сара се прослави во Врање откако ја доби титулата Мис на шармот и наградата на публиката на фестивалот „Каранфил девојче“ во 2013 година.

„После тоа, Сара беше член на модна агенција неколку години, но залута. Беше многу убава, имаше латинска убавина. Сепак, таа стана зависна од дрога и алкохол, па повеќе не можеше да работи во модна агенција. Наводно, била мажена и со Турчин. Некое време беше и во Германија“, вели изворот на „Објектив“.

Семејството на Сара е неутешно, а на новинарите им рекоа дека имале проблеми со Сара. Десетина најблиски роднини се собраа во населбата во горниот дел на Врање пред семејната куќа на убиената Сара. Сите се во шок, а од куќата се слуша стенкање, но никој не сакаше да зборува за медиумите.

Таткото на Сара рече дека девојчето имало психички проблеми и дека тропнал на вратата на полицијата, центарот за социјална работа и други институции, но дека никој не му помагал, и дека сега е доцна за какви било приказни.

Сара беше пријателски настроена и сите ја познаваа, па голем број млади луѓе се собраа на местото на злосторството.

Силни полициски сили вчера ја опколија куќата каде што живеел осомничениот.

Живеел во една соба, а како што за Објектив раскажал сопственикот на куќата, тој редовно си ја плаќал киријата и не правел никакви проблеми.

Српските медиуми јавуваат дека тој ја задавил А.Т. во јануари 1998 година, а во ноември 2006 година неколку пати избодел друга девојка и нејзината придружничка. За среќа, тие преживеале.

За убиството Стаменковиќ беше осуден на седум години затвор од Окружниот суд во Врање, но Врховниот суд ја изрече казната на девет години по жалба на обвинителството. На судењето, вештакот по судска медицина рече дека Стаменковиќ бил ментално нестабилен во времето на убиството и дека по убиството на А.Т. навечер го посетувал нејзиниот гроб.

Стаменковиќ беше помилуван една година и четири месеци пред крајот на затворската казна. Неколку месеци подоцна, тој се обиде да убие друга своја жртва. За време на бегството, тој дошол на хируршкото одделение каде лекарите го спасувале живот на рането девојче. Вработените во болницата го забележале.
“Ако сакав да ја убијам таа вечер, можев да го сторам тоа без никакви проблеми. Сето тоа се случи во еден момент, делумно поради љубомора, што е моја слабост и сплет на несреќни околности”, рече Стаменковиќ на судењето во 2007 година .

Latest News

(Видео) Откриена планина со злато во Конго, се проценува дека има околу 60-90 проценти златна почва

Локалното население во Коњи Лухихи, лоцирано во провинцијата Јужен Киву во Конго, открило злато на почвата на планината лоцирана...

More Articles Like This