October 18, 2021, 1:25 am

Поранешната сопруга на Безос донираше повеќе од 1,7 милијарди долари

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Мекензи Скот, поранешната сопруга на Џеф Безос, соопшти дека донирала речиси 1,7 милијарди долари за добротворни цели во повеќе од 100 здруженија.

Откако минатата година се развела од Безос, основачот на „Амазон“, не ѝ било лесно, напишала Мекензи во подолг статус на социјалната мрежа. Таа побарала помош од група советници поврзани со непрофитни организации кои се занимаваат со човекови права, заштита на животната средина и социјални прашања.

„Нема сомнение дека секој финансискиот успех е резултат на групна работа и социјални структури кои обезбедуваат можности за некои и пречки за други“, напиша Скот.

„Како и многумина, бев сведок на првата половина на 2020 година со ужас во очите и скршено срце. Животот никогаш нема да престане да наоѓа нови начини за покажување нееднаквост во општеството“, напиша таа.

„Хафпост“ пишува дека Скот донирала над 586 милиони долари на здруженија кои се занимаваат со иницијативи за расна еднаквост, 46 милиони долари на здруженија на ЛГБТК-здруженија, 133 милиони долари на здруженија кои се занимават со родова еднаквост и 125 милиони долари за решавање на климатските промени.

Нејзиниот поранешен сопруг сè уште не донирал толку многу пари, но најави дека ќе донира неколку милијарди оваа година.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This